Czy wypłacane premie rybakom zamieszkującym w Polsce podlegają opodatkowania podatkiem dochodowym?

Czy wypłacane premie rybakom zamieszkującym w Polsce podlegają opodatkowania podatkiem dochodowym?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Państwa zawarte we wniosku z dnia 29.05.2007 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 29.05.2007 r., (data wpływu 31.05.2007 r.) Instytut ... ... zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, iż w ramach ustawy z dnia 19 lutego 2004 r. o Rybołóstwie (Dz. U. nr 62 poz. 574) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi co roku zleca Instytutowi wykonanie zadania pod nazwą ?Zarybianie polskich obszarów morskich?.

Porady prawne

W dniu 15.05.2007 r. w Warszawie została zawarta umowa nr BDG zp-2915B-29/07 pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a Instytutem ... ... z/s w Olsztynie zobowiązująca Instytut jako wykonawcę do wykonania i rozliczenia w terminie określonym w umowie zadania polegającego na:

- zakupie bezpośrednio od hodowców ryb albo dostawie z własnej produkcji materiału zarybieniowego,

- zakupie znaczków do znakowania materiału zarybieniowego,

- znakowaniu uzgodnionych partii materiału zarybieniowego,

- transporcie materiału zarybieniowego,

- zarybianiu wód zakupionym lub własnym materiałem zarybieniowym,

- wypłacie premii za zwrócone znaczki do znakowania materiału zarybieniowego,

- nadzorze nad zarybieniem wód rybami wędrownymi,

- ocenie efektywności dokonanych zarybień.

Procedura ta polega m.innymi na przesłaniu do Instytutu przez rybaka znaczka wraz z informacją dotyczącą złowionej ryby, tj. (jej gatunku, miejscu złowienia, długości), gdzie następnie Instytut wysyła rybakowi informację o znakowanej rybie w momencie jej wypuszczenia oraz ?wysyła nagrodę?.

Zgodnie z decyzją podjętą przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) osobom, które prześlą znaczek zdjęty ze znakowanej ryby wypłaca się premie za zwrócone znaczki do znakowania materiału zarybieniowego.

Środki na finansowanie wypłaty premii za zwrócone znaczki zagwarantowane zostały w Ustawie Budżetowej na rok 2007 z dnia 25 stycznia 2007 r. (Dz. U. z 2007r. nr 15 poz. 90).

W świetle powyższego stanu faktycznego Instytut ... ... w O. prosi o wyjaśnienie, czy wypłacane premie rybakom zamieszkującym w Polsce podlegają opodatkowania podatkiem dochodowym?

Zdaniem Instytutu świadczenia te, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania wynikająca z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Przepis ten stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy źródłem przychodu są inne źródła.W myśl art. 11 ust. 1 cyt. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 20 ust. 1 tej ustawy stanowi, że za przychody z innych źródeł o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

W świetle powołanych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż świadczenia wypłacane rybakom z tytułu premii za zwrócone znaczki stanowią przychód z innych źródeł, o których mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlegają zwolnieniu od tego podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy podatkowej.

Stąd osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które zgodnie z art. 42a tej ustawy dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika(...).

Kwoty przychodów wskazane w informacji PIT-8C kumulują się z przychodami osiągniętymi w danym roku podatkowym. Powyższe przychody należy wykazać w zeznaniu rocznym zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym wówczas zostanie przez podatnika wyliczony przypadający do uiszczenia należny podatek dochodowy. Termin zapłaty tego podatku przypada najpóźniej na 30 kwietnia roku podatkowego, tj. ostateczny termin złożenia rocznego zeznania podatkowego.

W myśl art. 14b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja niniejsza traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika