Czy wydatki poniesione w 2005 roku w celu założenia osobnej księgi wieczystej dla zakupionej działki (...)

Czy wydatki poniesione w 2005 roku w celu założenia osobnej księgi wieczystej dla zakupionej działki gruntu ( taksa notarialna od wniosku wieczysto ? księgowego wraz z naliczonym od tej taksy 22% podatkiem vat, koszty sądowe za założenie księgi wieczystej oraz wpis własności do księgi) oraz wydatki obciążone 22% podatkiem vat za sporządzenie pięciu wypisów aktu notarialnego i jednego odpisu- można uznać za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, spełniające kryterium oszczędności wycofanych z Kasy Mieszkaniowej?wydatkowanych zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez Kasę Mieszkaniową.

Pismem z dnia 28.11.2005 r. , uzupełnionym w dniu 05.12.2005 r. , zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny. W roku podatkowym 2005, w związku z zakończeniem okresu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej na rachunku oszczędnościowo-kredytowym prowadzonym przez Bank Pekao S.A., poniósł Pan wydatki związane z nabyciem działki budowlanej i założeniem dla tej działki księgi wieczystej, jak również wydatki związane z ubieganiem się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na w/w działce. Do wniosku o interpretację dołączył Pan : 1/ kserokopię wypisu aktu notarialnego Rep. A Nr .../2005 z dnia 07.09.2005 r., potwierdzającego nabycie w drodze zakupu działki o Nr ..., opisanej jako nieruchomość niezabudowana, położona w mieście Suwałki, w obrębie Nr ..., dla której brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,2/ kserokopię decyzji Prezydenta Miasta Suwałk znak: AGP.../05 z dnia 23.11.2005 r. o warunkach zabudowy w/w działki, 3/ kserokopię zawiadomienia znak: Dz.KW./...05 z dnia 22.09.2005 r. Sądu Rejonowego w Suwałkach VI Wydziału Ksiąg Wieczystych o założeniu ? na Pana wniosek - nowej księgi wieczystej dla w/w działki.Poczuwając się do obowiązku wydatkowania w bieżącym roku oszczędności wycofanych z Kasy Mieszkaniowej na ?cel mieszkaniowy? przedstawia Pan jednocześnie wątpliwości, czy wszystkie wyszczególnione w piśmie wydatki, w tym wydatki planowane a jeszcze nie poniesione ( np. materiały budowlane), mogą być w ten sposób zakwalifikowane.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. w sentencji postanowienia ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Mając powyższe na uwadze, każde z zagadnień należało potraktować jako indywidualną sprawę będącą przedmiotem zapytania.

Jednym z przedstawionych zagadnień są wydatki poniesione przez Pana w 2005 r. w celu założenia księgi wieczystej, za dokonanie wpisu własności do w/w księgi, tyt. taksy notarialnej z podatkiem vat oraz za wypisy i odpis aktu notarialnego ? związane z zakupem działki z przeznaczeniem pod budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

W zapytaniu wskazał Pan wydatki w postaci ?taksy notarialnej z podatkiem vat, opłat sądowych za wypis własności, kosztów sądowych za założenie księgi wieczystej, opłat za wypis i odpis aktu notarialnego?.

Zwraca się Pan z zapytaniem, czy do wydatków związanych z celem mieszkaniowym może Pan zaliczyć w/w wydatki.Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie, stwierdzając iż powyższe koszty mogą być zaliczone ? jako wydatki związane z przeznaczeniem na cel mieszkaniowy?.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Regulacje prawne co do okoliczności powodujących utratę przez podatnika ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej zostały zawarte w art.6 ust.

1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz.1509). Zgodnie z powołanym art.6 ust.1 w/w ustawy - przepis art.27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.Z kolei przepis art.27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 styczniem 2002 r. stanowił, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku wydatków, o których mowa w ust.2 tego przepisu, tj. poniesionych na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową , a następnie :

wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę ( art.27a ust.13 pkt 4),

przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych ( art.27a ust.13 pkt 5)

do podatku należnego za rok w którym zaistniały te okoliczności , dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zatem obowiązek zwrotu ulgi podatkowej w kwotach odliczonych przez Pana w rocznych zeznaniach podatkowych nie wystąpi , o ile wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zostanie wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę. Wydatkowanie oszczędności winno nastąpić w tym samym roku podatkowym, w którym doszło do ich wycofania.

Zgodnie z art.8 ust.1 ustawy z z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ( Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz.1070 z późn.zm.) ? Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe?. Cele mieszkaniowe definiuje ust. 2 tego przepisu i są to służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy: 1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, 2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, 3) remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania, 4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3, 5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Wśród celów mieszkaniowych określonych jak wyżej, nie wymienia się opłat, o jakich mowa w Pana zapytaniu, tj.

związanych z założeniem księgi wieczystej dla nieruchomości. Nie wyszczególnia się również wprost opłat za wypisy i odpis aktu notarialnego, przenoszącego prawo własności działki.Za jeden z celów mieszkaniowych ustawodawca uznał ? nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego?, co oznacza wydatki bezpośrednio związane z nabyciem działki.Przez ?nabycie działki? należy rozumieć przeniesienie praw własności danej nieruchomości na nabywcę, w formie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy.Wskazane w zapytaniu wydatki poniesione zostały w celu założenia osobnej księgi wieczystej dla zakupionej działki gruntu i nie są wydatkami związanymi z samą czynnością nabycia gruntu.

Księga wieczysta pełni rolę specjalnego rodzaju rejestru, który przedstawia stan prawny nieruchomości, czyli pozwala autorytatywnie ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Do księgi wpisuje się kolejnych właścicieli danej nieruchomości, a także zgłasza się roszczenia, służebności i hipoteki. Ustrój ksiąg wieczystych reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2001 r. Nr 124 poz. 1361 z późn. zm.), zaś kwestie szczegółowe - rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów (Dz. U. z 2001 r. Nr 102 poz. 1122 z późn. zm.). Założenie księgi wieczystej (również wydzielenie części nieruchomości do nowej księgi wieczystej) następuje na wniosek osoby uprawnionej, a w wyjątkowych sytuacjach może nastąpić z urzędu. Do wniosku w/w osoba załącza dokumenty potwierdzające nabycie własności nieruchomości określonej we wniosku oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości. Postępowanie o założenie księgi wieczystej jest postępowaniem nieprocesowym, ale odbywającym się na specjalnych zasadach przewidzianych w ustawie o księgach wieczystych i hipotece oraz w przepisach wykonawczych do w/w ustawy. W postępowaniu przy zakładaniu ksiąg wieczystych kosztem sądowym jest wpis stały od wniosku o założenie księgi wieczystej pobierany niezależnie od wpisu od wniosku o wpis własności lub innego prawa w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 marca 2002 roku w sprawie kosztów sądowych przy zakładaniu ksiąg wieczystej (Dz. U. Nr 44 poz. 415).Na wniosek osoby, na rzecz której prawo własności ma być wpisane do księgi, notariusz sporządza wniosek wieczysto-księgowy, za który pobiera wynagrodzenie w postaci taksy notarialnej, której maksymalna wysokość została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. Nr 148 poz. 1564 z późn. zm.).Od dokonanej czynności notarialnej jaką jest sporządzenie wniosku wieczysto-księgowego, płatnik podatku od towarów i usług zobowiązany jest pobrać stosowną stawkę podatku vat, której obowiązek zapłaty wynika z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.). W niniejszej sprawie wydatki w postaci opłaty sądowej za założenie księgi wieczystej, dokonywany do niej wpis oraz taksa notarialna od wniosku wieczysto ? księgowego wraz z naliczonym od tej taksy 22% podatkiem vat -są wydatkami poniesionymi nie w celu nabycia działki gruntu, lecz założenia dla tej działki osobnej księgi wieczystej, w związku z czym wydatki te nie spełniają kryterium wydatków mieszkaniowych, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Opłaty za wypis i odpis aktu notarialnego potwierdzającego przeniesienie praw własności nieruchomości ze sprzedawcy na nabywcę obciążone 22% podatkiem vat - nie są kosztami związanymi z nabyciem gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Są to koszty, które ponosi jedna ze stron transakcji kupna ? sprzedaży nieruchomości w celu uzyskania tzw. uwierzytelnionej notarialnie kopii dokumentu potwierdzającego fakt dokonania w/w czynności. Strony transakcji mają prawo ubiegać się o wydanie wypisu i odpisu aktu notarialnego w dowolnej ilości, w zależności od potrzeb. W związku z tym zobowiązane są uiścić stosowną opłatę. Jednakże tego rodzaju wydatek w żaden sposób nie ma wpływu na przeniesienie praw własności w związku z zakupem działki. Jest to dobrowolna czynność każdego z uczestników transakcji kupna sprzedaży.

Reasumując, tut. organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska o możliwości zaliczenia do wydatków poniesionych w 2005 roku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez Kasę Mieszkaniową - wydatków związanych z założeniem osobnej księgi wieczystej dla zakupionej działki gruntu, tj. kosztów sądowych za założenie księgi wieczystej, za wpis własności do księgi, taksy notarialnej od wniosku wieczysto ? księgowego wraz z naliczonym od tej taksy 22% podatkiem vat, oraz wydatków obciążonych 22% podatkiem vat za sporządzenie pięciu wypisów aktu notarialnego i jednego odpisu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach informuje, iż załączone do wniosku o udzielenie interpretacji dokumenty w postaci kserokopii wypisu aktu notarialnego (...), kserokopii decyzji Prezydenta Miasta Suwałk (...) oraz kserokopii zawiadomienia (...) Sądu Rejonowego w Suwałkach VI Wydziału Ksiąg Wieczystych - nie podlegały ocenie przez tutejszy organ podatkowy.

Zgodnie z art.14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy ? art.14b § 2 w/w ustawy.Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Na niniejsze postanowienie stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika