Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska, dotyczącego terminu (...)

Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska, dotyczącego terminu nabycia prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usług spedycyjnych, udokumentowanych przedmiotową fakturą.

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika znak: L.Dz. 1074/06 z dnia 14.06.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.06.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia właściwego okresu, w którym Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług spedycyjnych na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik nabył w marcu 2006r. usługi spedycyjne udokumentowane fakturą wystawioną w dniu 31.03.2006r. Usługi te były wykonywane przez cały miesiąc od dnia 01.03.2006r. do 31.03.2006r. Zgodnie z ustaleniami z usługodawcą, za wykonane usługi Spółka została obciążona fakturą wystawioną w ostatnim dniu miesiąca. Spółka otrzymała oryginał faktury dnia 31.03.2006r., natomiast zapłata za fakturę nastąpiła dnia 08.05.2006r.

Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska, dotyczącego terminu nabycia prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usług spedycyjnych, udokumentowanych przedmiotową fakturą.

Zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, w analizowanej sprawie Spółka nabyła prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z przedmiotowej faktury, w marcu 2006r.

W ocenie Spółki norma szczególna zawarta w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT nie ma zastosowania w tym przypadku, ponieważ odnosi się ona do sytuacji, kiedy usługa nie została wykonana.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabył usługi spedycyjne świadczone przez usługodawcę w marcu 2006r., udokumentowane fakturą wystawioną w dniu 31.03.2006r. Spółka otrzymała oryginał faktury dnia 31.03.2006r., natomiast zapłata za fakturę nastąpiła dnia 08.05.2006r.

W ustawie o VAT regulacje dotyczące odliczania podatku naliczonego określone zostały w Dziale IX w art. 86-95. Z ogólnej zasady zawartej w tych przepisach (art. 86 ust. 1) wynika, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Natomiast w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT ustawodawca określił terminy, w jakich powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z uwzględnieniem szczególnych przypadków.

Zgodnie z ogólną zasadą (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT) prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Przepis ust. 12 cyt. artykułu stanowi, iż w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Jak zauważył Podatnik w złożonym wniosku, przepis ten nie będzie miał zastosowania w analizowanej sprawie, gdyż odnosi się jednoznacznie do sytuacji, w której nabywca otrzymał fakturę przed wykonaniem usługi.

Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym usługi spedycyjne zostały wykonane w marcu 2006 (w okresie 01.03.2006r. - 31.03.2006r.) i w ostatnim dniu miesiąca wystawiono fakturę, zaś Podatnik w tym samym dniu przedmiotową fakturę otrzymał tj. w dniu wykonania usługi spedycyjnej.

Tut. Organ zwraca jednocześnie uwagę, iż przepisu art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, w ogóle nie stosuje się do usług spedycyjnych. Z regulacji tej, ustawodawca wyłączył bowiem faktury dokumentujące czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11.

Natomiast w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b określony został szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych i przeładunkowych.

W przypadku tych usług obowiązek podatkowy powstaje bowiem z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług spedycyjnych i przeładunkowych.

Powyższe zatem oznacza, że dla zaistniałego stanu faktycznego, w związku z dokonaniem przez Podatnika zapłaty dopiero w dniu 08.05.2006r., obowiązek podatkowy po stronie usługodawcy (kontrahenta) powstał dokładnie 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług spedycyjnych tj. 30.04.2006r.

Okoliczność, iż obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych przez kontrahenta Podatnika usług spedycyjnych powstał u niego w terminie późniejszym niż data faktycznego wystawienia przez niego faktury, a następnie otrzymania przez Podatnika tego dokumentu nie powoduje w konsekwencji zmiany prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, które w ocenie tut. Organu podatkowego powstaje na zasadach określonych w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT tj. w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik otrzymał fakturę czyli w marcu 2006r.

Reasumując, faktura otrzymana po wykonaniu czynności (usług) zawsze daje prawo do odliczenia wynikającego z niej VAT naliczonego. W odniesieniu do czynności, od której obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy, do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego, tak jak przy wszystkich innych usługach wystarcza otrzymanie faktury VAT wystawionej w terminie zgodnym z przepisami o VAT oraz wykonanie (odbiór) usług, na które jest wystawiona ta faktura.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika