Czy można w 2004 r. dokonać korekt zeznań podatkowych za lata 1997-2000, w których nie wykazano wydatków (...)

Czy można w 2004 r. dokonać korekt zeznań podatkowych za lata 1997-2000, w których nie wykazano wydatków na odpłatne kształcenie w szkole wyższej, z uwagi na brak pokrycia w podatku spowodowany skorzystaniem z ulgi podatkowej z tytułu zakupu mieszkania?Czy można odliczyć od podatku wydatki poniesione na kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli, który uzupełnia wykszałcenie?

Wydatki z tytułu odpłatnego kształcenia podatnika w szkole wyższej w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., podlegają odliczeniu od podatku i mają wpływ na jego zmniejszenie w przypadku gdy pozostaje podatek po odliczeniu składek na ubezpieczenia zdrowotne. Wydatki z tego tytułu, jeśli nie znajdują pokrycia w podatku w danym roku, nie podlegają odliczeniu w latach następnych. Wysokość wydatków na powyższe cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie zgodnie z art. 27 a ust. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

W związku z powyższym, jeżeli po odliczeniu składek na ubezpieczenia zdrowotne pozostał podatek należny, podatnik może dokonać odliczeń wynikających z PIT-O, a w dalszej kolejności odliczeń wynikających z PIT-D, które - jeśli nie znajdują pokrycia w podatku w danym roku - umniejszają podatek w latach następnych.

Zgodnie z art. 80 § 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Jak z powyższego wynika rokiem początkowym, za który można złożyć w 2004 r. korektę, jest rok 1998. Do korekty deklaracji powinno być dołączone pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

Ponadto, skorzystanie z ulgi podatkowej z tytułu odpłatnego kształcenia w szkołach wyższych nie wyklucza możliwości skorzystania z odliczenia wydatków z tytułu odpłatnego dokształcania i doskonalenia podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika