Czy wszystkie wydatki przedstawione w stanie faktycznym, związane z nabyciem udziałów w innych jednostkach, (...)

Czy wszystkie wydatki przedstawione w stanie faktycznym, związane z nabyciem udziałów w innych jednostkach, mogą być odnoszone w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?

W dniu 12 lutego 2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 22 lutego 2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca będzie ponosić wydatki w związku z nabyciem udziałów w innych jednostkach osób prawnych. Ponoszone wydatki na nabycie udziałów w innych jednostkach związane są głównie z:

    1. dokonaniem ocen audytorskich,
    2. doradztwem prawnym i podatkowym,
    3. podatkiem i opłatami od czynności cywilnoprawnych,
    4. delegacjami i innymi wydatkami ponoszonymi w okresie negocjacyjnym,

które są ponoszone przed podpisaniem umowy nabycia zawieranej w formie aktu notarialnego oraz wydatki związane z opłatami od czynności cywilnoprawnych, które są ponoszone po zawarciu umowy o nabycie udziałów.

Porady prawne

Nabycie udziałów w innych jednostkach wiąże się z przyjętą przez Wnioskującą polityką inwestycyjną, polegającą na przejęciu kontroli nad znaczną ilością spółek prawa handlowego, zajmujących się dystrybucją alkoholi. Ma to na celu utrzymanie przychodów ze sprzedaży z możliwością ich znacznego zwiększenia wskutek uzyskania sieci handlowej, do której zostanie ograniczony dostęp firm konkurencyjnych.

W przekonaniu Wnioskodawcy, ze względu na fakt, iż:

    1. Wnioskodawca pragnie uniknąć błędu interpretacyjnego, dotyczącego postanowień wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co mogłoby skutkować znaczącymi różnicami w zakresie ustalania kosztów uzyskania przychodów,
    2. w założeniu inwestycyjnym zakłada się, że objęcie kontrolą sieci dystrybucyjnej związanej ze sprzedażą alkoholu wiązać się będzie w przyszłości z możliwością znacznego wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów wyprodukowanych prze Spółkę,
    3. wydatki te (określone na wstępie) nie są ponoszone bezpośrednio na nabycie udziałów, lecz są ponoszone w okresie negocjacyjnym i po zawarciu umowy,

Spółka stoi na stanowisku, iż w powyższym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, i wydatki te będą mogły być bezpośrednio odnoszone w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Mając na względzie powyższe Spółka wnosi o udzielenie interpretacji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej, celem umożliwienia poprawnego stosowania ww. przepisu.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Przy czym kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości.

Wskazać przy tym należy, iż zaliczając określony wydatek w poczet kosztów uzyskania przychodów, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych odnosi ewidentną korzyść, zatem obowiązany jest do wykazania związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

Jednak, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...).

Dokonując interpretacji przytoczonego przepisu stwierdzić należy, że jako ?wydatki na nabycie (objęcie)? należy traktować te z nich, które w sposób bezpośredni i konieczny związane są z zakupem akcji lub udziałów drugiego podmiotu. Takimi wydatkami mogą być w szczególności np. cena zakupu tych udziałów, opłaty notarialne, prowizja biura maklerskiego, podatek od czynności cywilnoprawnych. Tego typu wydatki będą więc stanowiły koszt uzyskania przychodów, lecz dopiero z chwilą odpłatnego zbycia tych udziałów, stosownie do art. 15 ust. 1, w związku art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy podatkowej.

Wydatki, które Wnioskująca ponosi w związku z ewentualnym nabyciem udziałów w obcej jednostce, takie jak koszty audytu, doradztwa prawnego lub podatkowego, delegacji, są wydatkami pośrednimi, związanymi z uzyskiwanymi przychodami, dotyczącymi całokształtu działalności podatnika oraz związanymi z funkcjonowaniem firmy. Nie są wydatkami koniecznymi, warunkującymi ewentualne nabycie udziałów lub akcji.

Jak wskazuje Wnioskodawca nabycie udziałów wiąże się z przyjętą przez Spółkę polityką inwestycyjną, polegającą na przejęciu kontroli nad znaczną ilością spółek prawa handlowego zajmujących się dystrybucją alkoholi, co z kolei wiąże się z utrzymaniem przychodów ze sprzedaży oraz możliwością znacznego zwiększenia przychodów. Zatem, wskazane przez Spółkę wydatki, które nie są poniesione bezpośrednio na nabycie udziałów, mogą zarazem, wobec ich wpływu na generowanie przychodów, stanowić koszty uzyskania przychodu.

Moment potrącenia wydatków uznanych za koszty podatkowe o charakterze pośrednim, określony został w art. 15 ust.

4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z regulacją tego artykułu, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Z cytowanego przepisu wynika, iż w dacie poniesienia, koszty podatkowe ujmuje się, jeśli nie można ustalić istnienia bezpośredniego związku pomiędzy kosztem a przychodami danego roku podatkowego (choć wpływ tych kosztów na funkcjonowanie podmiotu jest udowodniony).

Jednocześnie, stosownie do art. 15 ust. 4e ww. ustawy podatkowej, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych.

Mając na uwadze powyższe przepisy, uwzględniając przedstawiony w piśmie stan faktyczny, uznać należy, iż poniesione przez Podatnika wydatki, takie jak delegacje i inne wydatki w okresie negocjacyjnym, audyt, doradztwo prawne lub podatkowe, należy traktować jako pośrednie i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.

Jednocześnie, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż podatek i opłaty od czynności cywilnoprawnych mają charakter daniny publicznej, której podatnik dokonujący nabycia udziałów nie może uniknąć. Zatem, wydatki związane z opłatami od czynności cywilnoprawnych jako pozostające w ścisłym związku z nabyciem udziałów, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, jednakże dopiero w momencie zbycia tych udziałów.

Jednocześnie, organ podatkowy wskazuje, iż w przedmiotowej interpretacji ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego zawartych w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a?d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika