Czy wypłacony w 2005 r. przez Klub Sportowy zawodnikom piłki nożnej ekwiwalent za konserwację sprzętu (...)

Czy wypłacony w 2005 r. przez Klub Sportowy zawodnikom piłki nożnej ekwiwalent za konserwację sprzętu sportowego (pranie odzieży sportowej) podlega opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku ?

1. Opis stanu faktycznego

Pismem z dnia 10.05.2005 roku, które wpłynęło do tut. Organu dnia 13.05.2005 roku, Międzyzakładowy Klub Sportowy ..... zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem: czy przychód osiągnięty w 2005 roku przez zawodników piłki nożnej z uprawiania sportu w postaci wypłacanego im przez Klub ekwiwalentu za konserwację sprzętu sportowego ( pranie odzieży sportowej) podlega opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku ...

Porady prawne

Zdaniem Klubu wypłacany zawodnikom piłki nożnej ekwiwalent za konserwację sprzętu sportowego ( pranie odzieży sportowej) stanowi przychód z uprawiania sportu, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 tej ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2. Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa,jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 81 poz. 889 ze zm.) definiując najważniejsze pojęcia związane ze sportem, precyzuje zakres tej kategorii przychodów. W świetle przepisów ww. ustawy sport jest formą aktywności człowieka, mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych, natomiast zawodnikiem jest osoba uprawiająca amatorsko albo profesjonalnie określoną dyscyplinę sportu i uczestnicząca we współzawodnictwie sportowym.

Cytowana ustawa odróżnia pojęcie sportu wyczynowego od sportu profesjonalnego. Sport wyczynowy jest formą działalności człowieka, podejmowaną dobrowolnie, w drodze rywalizacji, dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych, natomiast sport profesjonalny jest rodzajem sportu wyczynowego, uprawianym w celach zarobkowych

Mając na uwadze powyższe definicje należy stwierdzić, iż ww. ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej za przychody z uprawiania sportu uznaje nie tylko przychody ze sportu profesjonalnego (uprawianego w celach zarobkowych), ale każde przychody otrzymywane przez zawodników, o ile pozostają one w związku z uprawianą dyscypliną sportową.

Przepisy art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanych zawodnikom piłki nożnej ekwiwalentów za konserwację sprzętu sportowego ( pranie odzieży sportowej).

Wprawdzie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy stanowi, że wolne od podatku są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, ale jak wynika z tego przepisu, przesłanką do zwolnienia świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów za te świadczenia od podatku jest to, aby przysługiwały na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, a zasady ich przyznawania wynikały z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy, to między innymi przepisy zawarte w dziale X Kodeksu pracy.

Z regulacji zawartych w tym dziale wynika, że pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego zapewnienia pracownikom odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu oraz ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy ( art. 237 tiret 7 § 1 Kodeksu pracy). Jednocześnie przewidziano, że pracodawca może ustalić stanowiska, na których pracownicy za ich zgodą, będą używali własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy. Wówczas pracownikowi, który wyrazi zgodę na używanie własnej odzieży oraz obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Zgodnie z art. 237 tiret 7 § 4 Kodeksu pracy wypłata tego ekwiwalentu powinna nastąpić w wysokości uwzględniającej ceny odzieży i obuwia roboczego.

Dla pracowników, którzy sami piorą swoją odzież roboczą, w myśl art. 237 tiret 9 § 3 Kodeksu pracy, możliwa jest wypłata ekwiwalentu, jeżeli zakład pracy nie ma możliwości zorganizowania prania odzieży roboczej.

Określone w powyższych przepisach zasady przyznawania ekwiwalentów pieniężnych za pranie odzieży , dotyczą tylko odzieży roboczej, a nie odzieży sportowej.

Zatem nie zachodzą obie przesłanki określone w art. 21 ust. 1 pkt 11 updof, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 r., do zwolnienia przedmiotowych ekwiwalentów od podatku dochodowego.

Zgodnie z przepisami art. 41 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ( ust.1).

Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( ust. 1a).

Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 tej ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

Tym samym tut. Organ podziela stanowisko Klubu wyrażone w przedmiotowym zapytaniu , że wypłacane zawodnikom piłki nożnej w 2005 roku ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży sportowej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i od wypłaconych zawodnikom z tego tytułu świadczeń Klub winien potrącić zaliczkę na podatek dochodowy wg ww. zasad i przekazać na konto tut. Organu.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Międzyzakładowego Klubu Sportowego jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w 2005 roku i obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Klub w przedmiotowym wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika