Działalność rzemieślnicza

Pytanie:

"Proszę o omówienie wykonywania działalności gospodarczej w formie rzemiosła."

Odpowiedź prawnika: Działalność rzemieślnicza

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (jest to odwołanie do starej ustawy, lecz należałoby brać pod uwagę ustawę obecnie obowiązującą)) mogą prowadzić tę działalność, z zachowaniem warunków określonych w niniejszej ustawie. Działalność takich osób zaliczana jest do rzemiosła. Rzemiosłem jest zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, z udziałem kwalifikowanej pracy własnej, w imieniu własnym tej osoby i na jej rachunek, przy zatrudnieniu do 50 pracowników - zwaną dalej rzemieślnikiem.  Ponadto rzemiosłem jest również zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez wspólników spółki cywilnej osób fizycznych, z udziałem kwalifikowanej pracy własnej, w imieniu własnym tych wspólników i na ich rachunek, zatrudniających do 50 pracowników. Do rzemiosła nie zalicza się działalności: handlowej, gastronomicznej, transportowej, usług hotelarskich, usług świadczonych w wykonywaniu wolnych zawodów, usług leczniczych oraz działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków i fotografików.  

 Wydaje się, że nie tyle działalność gospodarcza jest wykonywana w formie rzemiosła, co rzemiosło, działalność rzemieślnicza jest wykonywana w ramach, w formie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, także w przypadku spółki cywilnej osób fizycznych (spółka cywilna jest jedynie umową, jej wspólnicy w świetle prowadzą działalność gospodarczą na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Ustawa określa między innymi jakie są dowody kwalifikacji rzemieślnika, tworzy samorząd gospodarczy rzemiosła, a także określa podstawowe prawa i obowiązki rzemieślnika, którymi są między innymi prawo udziału w organizacjach samorządu, możliwość korzystania ze zryczałtowanego podatku, oraz obowiązek przestrzegania zasad etyki i godności zawodowej.  

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika