W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług dotyczący świadczonych (...)

W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług dotyczący świadczonych usług: - pakowanie lub przepakowywanie towarów, stanowiące 41% wartości całej usługi, - przygotowywanie dokumentów przewozowych, stanowiące 15 % wartości całej usługi, - transport towarów, stanowiące 44% wartości całej usługi.

W odpowiedzi na wniosek z dnia 14 kwietnia 2004r. (wpływ do tut. Organu w dniu 19 kwietnia 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionego we wniosku, Spółka zamierza świadczyć usługi obejmujące: - pakowanie lub przepakowywanie towarów, stanowiące 41% wartości całej usługi, - przygotowywanie dokumentów przewozowych, stanowiące 15 % wartości całej usługi, - transport towarów, stanowiące 44% wartości całej usługi.

Porady prawne

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem w jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług dotyczący świadczonych usług.

Zdaniem Podatnika dla ww. usług moment powstania obowiązku podatkowego został określony w sposób szczególny w art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. a i b nie obowiązującej już ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.) oraz w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) i powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. a i b oraz ust. 8d ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, która utraciła moc z dniem 1 maja 2004r. obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług przewozu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami powstawał w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Otrzymanie części zapłaty, powodowało powstanie obowiązku podatkowego w tej części; dotyczyło to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Podobnie postawanie obowiązku podatkowego w zakresie przedmiotowych usług zostało uregulowane w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b w przypadku świadczenia usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Otrzymanie części zapłaty w myśl ust. 15 powołanego przepisu, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny podany w powołanym na wstępie piśmie oraz stan prawny obowiązujący na dzień jej udzielenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika