Czy istnieje możliwość sporządzenia faktury korygującej po udzieleniu rabatu.

Czy istnieje możliwość sporządzenia faktury korygującej po udzieleniu rabatu.

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 19 maja 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 20 maja 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję.

Z przedstawionego w złożonym piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokumentuje udzielone kontrahentom rabaty fakturami korygujacymi, które zawierają następujące dane:

  1. numer kolejny i data wystawienia,
  2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    1. określone w § 12 ust. 1 pkt 1 ? 3 Rozporządzenia,
    2. nazwę towaru, symbol PKWiU,
    3. ilość towarów,
    4. cena sprzedaży i cena netto po rabacie,
  3. wysokość rabatu i kwota rabatu,
  4. stawka podatku VAT,
  5. wartość netto z uwzględznieniem rabatu,
  6. kwota podatku należnego,
  7. wartość z podatkiem.

Ponadto każda sporządzana przez Spółkę faktura korygująca posiada następujący opis do każdego sprzedanego artykułu, którego wartość podlega korekcie:

  1. 'BYŁO': dane określone w pkt 1 - 7 wynikające z faktury, która podlega korekcie,
  2. 'WINNO BYĆ': dane po korekcie określone w pkt 1 - 7,
  3. 'RÓŻNICA' (A-B) ? wskazuje: nazwę towaru, PKWiU, cena netto po rabacie, rabat w %, kwota rabatu, kwota podatku, wartość z podatkiem.

Pytanie Spółki brzmi: czy istnieje możliwość sporządzenia faktury korygującej po udzieleniu rabatu, w której będą następujące informacje:

1. numer kolejny oraz data wystawienia,

  1. określone w § 12 ust. 1 pkt 1-3 Rozporządzenia,
  2. nazwę towaru, tj. grupę asortymentową objętą rabatem, symbol PKWiU dla grupy asortymentowej towarów niższą stawką podatku od podstawowej,

3. procentowa wysokość udzielonego rabatu w odniesieniu do całej faktury sprzedaży, a nie do poszczególnych pozycji asortymentowych znajdujących się w fakturze sprzedaży, która podlega korekcie,

4. kwota udzielonego rabatu, w odniesieniu do całej faktury sprzedaży, a nie do poszczególnych pozycji asortymentowych znajdujących się w fakturze sprzedaży, która podlega korekcie,

5. kwota podatku należnego od udzielonego rabatu, który stanowi kwotę zmniejszenia podatku należnego w odniesieniu do całej faktury sprzedaży, a nie do poszczególnych pozycji asortymentowych znajdujących się w fakturze sprzedaży, która podlega korekcie,

6. wartość brutto (tj. kwota netto udzielonego rabatu wraz z podatkiem należnym) w odniesieniu do całej faktury sprzedaży, a nie do poszczególnych pozycji asortymentowych znajdujących się w fakturze sprzedaży, która podlega korekcie,

Zdaniem Spółki nie ma konieczności zamieszczania na fakturze korygującej dokumentującej rabat informacji dotyczących każdej pozycji asortymentowej towaru wykazanego na fakturze sprzedaży, ilości, ceny netto, wartości netto, kwoty podatku należnego oraz wartości brutto każdej pozycji towaru.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W myśl § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Zgodnie z § 19 ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w § 12 ust. 1 pkt 1 - 3 ? tj.:

  • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  • numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  • dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako 'FAKTURA VAT'; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.

b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;

3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4. kwotę zmniejszenia podatku należnego.

W świetle powyższego należy uznać, iż faktura korygująca dokumentująca rabat winna zawierać elementy wymienione w § 19 rozporządzenia, zatem na tej fakturze muszą być zawarte m.in.: nazwy towarów wymienione na fakturze której ta korekta dotyczy, kwota i rodzaj udzielonego rabatu oraz kwota zmniejszenia podatku należnego.

Należy więc w taki sposób wskazać korygowaną pozycje faktury, aby możliwa była jej jednoznaczna identyfikacja. Może więc mieć miejsce zbiorcze zestawienie pozycji i kwot korygowanych, lecz w taki sposób , aby można było przyporządkować korektę do faktury pierwotnej.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika