Czy towary nabywane po zakończeniu umowy leasingu będące następnie przedmiotem dalszej sprzedaży, (...)

Czy towary nabywane po zakończeniu umowy leasingu będące następnie przedmiotem dalszej sprzedaży, Spółka może je potraktować jako towar handlowy, a co za tym idzie zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT dokonać pełnego odliczenia podatku VAT z faktur zakupu tych samochodów? Czy zbycie opisanych we wniosku samochodów opodatkować 22 % stawką podatku od towarów i usług?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8,poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży samochodów nowych i używanych oraz świadczenia usług naprawy pojazdów. W listopadzie 2004 r. Wnioskująca zawała 55 umów stanowiących w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) umowy leasingu. Każda z umów została zawarta na okres 24 miesięcy, a suma wszystkich wynikających z niej opłat pomniejszona o podatek od towarów i usług przekroczyła wartość początkową pojazdu. W powyższych umowach określona została również cena, po której Spółka jako korzystająca ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu jej trwania.

W listopadzie 2006 r. przypada zakończenie ww. umów, w związku z czym Wnioskująca podjęła decyzję o wykupieniu pojazdów będących przedmiotem powyższych umów z zamiarem przeznaczenia ich do sprzedaży bez dalszego wykorzystania na potrzeby Spółki.

W trakcie trwania umów Spółka odliczyła 50 % kwoty podatku od towarów i usług z każdej otrzymanej faktury, zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z faktem, iż towary nabywane po zakończeniu umowy leasingu będą przedmiotem dalszej sprzedaży, Spółka zamierza je potraktować jako towar handlowy, a co za tym idzie zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT dokonać pełnego odliczenia podatku VAT z faktur zakupu tych samochodów.

Wnioskująca zamierza sprzedawać wykupione samochody opodatkowując tę transakcję 22 % stawką podatku od towarów i usług.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Ustosunkowując się do przedstawionej wyżej kwestii, należy stwierdzić co następuje;

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego w tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl natomiast art. 86 ust. 4 pkt 7 przywoływanej ustawy, przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a) odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów)na podstawie umowy najmu,dzierżawy leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika m. in., iż Podatnik zamierza wykupić pojazdy będące przedmiotem zawartych przez Niego umów leasingu (po zakończeniu przedmiotowych umów) z zamiarem przeznaczenia ich do sprzedaży jako towar handlowy bez dalszego wykorzystania na potrzeby Spółki. Jednocześnie zaznaczyć należy, iż przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż samochodów nowych i używanych oraz świadczenie usług naprawy pojazdów. Uwzględniając zatem przywołane regulacje, stwierdzić należy, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur dokumentujących transakcję zakupu przedmiotowych pojazdów, w pełnej wysokości.

Odnośnie natomiast kwestii opodatkowania podatkiem VAT dalszej sprzedaży przedmiotowych pojazdów stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 41 ust. 1 przywoływanej ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z uwagi na fakt, iż zarówno przepisy ww. ustawy podatkowej jak i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97,poz. 970 z późn. zm.) nie przewidują dla sprzedaży opisanej w stanie faktycznym zawartym we wniosku, preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług, dlatego też w myśl ogólnej zasady należy zastosować stawkę 22 %.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika