Rozwód z cudzoziemcem
Pytanie:
"Rozwodzi się obywatel Australii i Polka, z tym, że małżeństwo zostało zawarte w Londynie i zarejestrowane w Polsce. Jaka jest skuteczność rozwodu orzeczonego w Polsce wobec małżeństwa zawartego za granicą i czy przy sprawie rozwodowej, bez orzekania o winie i przy zgodności obu stron(nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, strony nie mają wspólnych dzieci, nie mieszkają razem nie ma żadnych więzi gospodarczych), strony powinny być reprezentowane przez prawnika?"
Odpowiedź prawnika: Rozwód z cudzoziemcem
Na wstępie należy wspomnieć, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa prywatnego międzynarodowego do zawarcia rozwodu właściwe jest wspólne prawo ojczyste małżonków z chwili wystąpienia z żądaniem rozwodu. W braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a gdy małżonkowie nie mają miejsca zamieszkania w tym samym państwie, właściwe jest prawo polski. Sąd w Polsce będzie właściwy do rozpoznania powództwa o rozwód w przedstawionej sprawie, z zachowaniem wspomnianych zasad dotyczących wyboru właściwego prawa, według którego wyda wspomniane rozstrzygnięcie. Ewentualne orzeczenie rozwodu będzie skutkowało wprowadzenie odpowiednich zmian w aktach stanu cywilnego. Nie ma przymusu adwokackiego w spraw prowadzonych dotyczących rozwodu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?