Małżeństwo z cudzoziemcem przez pełnomocnika

Pytanie:

"Na trzymiesięcznej wizie przebywa u mnie Egipcjanin. Za dwa tygodnie kończy mu się wiza. Mamy w zamiarze ślub. Na ślub czeka się min. 30 dni, więc nie zdążymy podczas tego pobytu. Czy jest możliwe zawarcie ślubu przez pełnomocnika i czy pełnomocnictwo może zostać ustalone przez umocowanego wcześniej adwokata, tzn. czy czynności w postępowaniu sądowym może przeprowadzić za cudzoziemca umocowany adwokat?"

Odpowiedź prawnika: Małżeństwo z cudzoziemcem przez pełnomocnika

Na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika zezwala art. 6 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wymagane jest jednak zezwolenie sądu, które może być wydane jedynie „z ważnych powodów". Samo pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Postępowania w sprawie udzielenia zgody na zawarcie małżeństwa w ten sposób toczy się w trybie nieprocesowym. Zgodnie z art. 563 k.p.c., do zgłoszenia wniosku o zezwolenie na złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński uprawniona jest osoba, która zamierza udzielić pełnomocnictwa i tylko ona (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 1971, sygn. akt III CRN 354/71). Przepisy regulujące postępowanie nieprocesowe w sprawach małżeńskich nie wyłączają ogólnej reguły, która pozwala stronom działać przez pełnomocnika (art. 86 k.p.c.).

W odniesieniu do zawarcia małżeństwa z cudzoziemcem, w literaturze wskazuje się, że obok zbadania czy istnieją „ważne powody", sąd powinien także ustalić, czy nie zachodzą przeszkody w zawarciu małżeństwa. Dotyczy to zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa po stronie wnioskodawcy, ewentualnego zakazu zawarcia małżeństwa z cudzoziemcem wynikającego z jego prawa ojczystego, ewentualnych przeszkód dwustronnych oraz braku możliwości uznania małżeństwa zawartego przez pełnomocnika za ważne według prawa ojczystego wnioskodawcy (zob. J. Gudowski [w:] T. Ereciński, J. Gudowski, M. Jędzrzejewska, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze, wyd. II, Warszawa 2007).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika