Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Wada ukryta samochodu

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam,
  mam taki problem. Kupiłem samochód na fakturę vat. Samochód ma 10 lat i jest teoretycznie bardzo zadbany. Na miejscu podczas zakupu wszystko wydawało się ok, lecz podczas jazdy w trasie dosłyszałem jakieś ciche stuki w silniku, a na miejscu u mnie okazało się że silnik był zatarty i kwalifikuje się do bardzo kosztownej naprawy. Oczywiście poziom oleju sprawdzałem podczas zakupu i był ok. Jak dojechałem też był ok, nic nie ubyło. Postanowiłem obdzwonić serwisy w mieście zakupu i poszukać takich, które obsługiwały ten samochód. Włos mi się zjeżył, jak w jednym z serwisów dostałem info, że w tym samochodzie 9 miesięcy temu dolano do silnika 2.5 litra oleju ! Ten fakt wskazuje że sprzedawca jeździł samochodem z ilością 1,1 litra oleju, gdy producent zaleca minimalnie 2,8 litra. To na pewno był powód zatarcia silnika.

  I teraz moje pytanie. Czy mam szansę wygrać proces o zmniejszenie kwoty sprzedaży tego samochodu o koszty bardzo kosztownej naprawy silnika? I czy jest wogóle go toczyć? Musiałbym udawać się na sprawy kilkaset kilometrów od mojego miejsca zamieszkania i to jest problem. I co z odpowiedzialnością za wady ukryte sprzedającego w momencie, gdy samochód był kupiony na fakturę vat, bez treści podobnej jak w umowach k/s tj. znany stan techniczny sprzedającemu, brak wad ukrytych itp.?

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Pojęcie wady ukrytej sprzedawanej rzeczy

  W jaki sposób należy rozumieć pojęcie wady ukrytej sprzedawanej rzeczy?

 • Ważność umowy pozornej sprzedaży samochodu

  Moja żona pozornie sprzedała samochód swojemu wujowi, mimo że byłem jego współwłaścicielem ( uczyniła to bez informowania mnie o tym ). Czy taka umowa jest ważna i nie jestem już właścicielem wspomnianego auta?

 • Odpowiedzialność za wady rzeczy leasingowanej

  Prowadzę działalność gospodarczą. Dwa lata temu wzięłam w leasing samochód. Samochód jest bardzo znanej marki i bardzo drogi. Pod koniec września upływa mi termin dwuletniej gwarancji na samochód. Dwa dni temu zauważyłam, że na łączeniach dwóch elementów samochodu na lakierze widoczne są zmiany. Widać, że zmiany nie są żadnym zadrapaniem ani innym uszkodzeniem mechanicznym samochodu. Prawdopodobnie jest to rdza ukryta wcześniej pod lakierem. Nie wiem czy w tej sytuacji nie ma innych ukrytych śladów rdzy. Samochód był dwa lata temu nowy - prosto z salonu. W tej chwili - jeśli wykonam remont tej zmiany - znacznie obniżę wartość samochodu. Poza tym jeszcze przez rok mam płacić raty leasingowe. Jakie przysługują mi w tej chwili prawa? Czy przysługuje mi rękojmia za wady fizyczne? Ale od wydania rzeczy minęły dwa lata, nie rok. Poza tym samochód jest w leasingu, więc nie jestem jego właścicielem.

 • Definicja wady fizycznej w myśl przepisów o rękojmi

  Na czym może polegać wada fizyczna sprzedanej rzeczy w myśl przepisów o rękojmi?

 • Sprzedaż wadliwego towaru a ciężar dowodu

  Na kim ciąży obowiązek udowodnienia, że zakupiony towar jest niezgodny z umową i był wadliwy w momencie zakupu? Na sprzedawcy czy na konsumencie?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane