Przywłaszczenie cudzego samochodu
Pytanie:
"Kupiłem miesiąc temu samochód od znajomego. Zapłaciłem za auto gotówką. W związku z tym, że znajomy potrzebował wyjechać tym samochodem do Niemiec, oddałem mu kluczyki do samochodu. Po powrocie do kraju znajomy nie chce mi oddać samochodu. Nadmieniam także, że nie zdążyłem przerejestrować samochodu na swoje nazwisko. Co mam teraz uczynić: założyć sprawę karną czy też cywilną? "
Odpowiedź prawnika: Przywłaszczenie cudzego samochodu
Jeżeli doszło do zawarcia ważnej umowy sprzedaży samochodu, to fakt późniejszego użyczenia przez kupującego samochodu sprzedającemu nie ma dla kwestii przejścia prawa własności samochodu żadnego znaczenia. Oznacza to, że jeżeli sprzedający nie chce na wezwanie kupującego "wydać" mu samochodu, to kupujący ma prawo na drodze cywilnej w ramach tzw. powództwa windykacyjnego domagać się takiego wydania. Niezależnie od dochodzenia roszczeń w ramach procesu cywilnego, przedstawione postępowanie sprzedającego może stanowić przestępstwo przywłaszczenia (art. 284 § 1 Kodeksu karnego) ewentualnie kradzieży (art. 278 § 1 Kodeksu karnego). Osoba, mająca uzasadnione podejrzenie popełnienia takiego przestępstwa, może złożyć stosownym organom (np. policji) zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jeżeli w wyniku przeprowadzonych dalszych czynności sprawa trafi do sądu karnego, to pokrzywdzony przy spełnieniu określonych warunków, będzie mógł w ramach tzw. powództwa adhezyjnego dochodzić swoich roszczeń cywilnoprawnych, a więc w omawianym stanie faktycznym żądać zwrotu samochodu. Wtedy odrębne prowadzenie procesu cywilnego byłoby nie potrzebne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?