Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Obraz namalowany ze zdjęcia udostępnionego w internecie?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam. Jako artysta mam pytanie: czy jest naruszeniem prawa stworzenie i chęć sprzedaży obrazu który powstał pod wpływem fotografii z internetu?

  Innymi słowy - czy można malować obrazy i podpisywać się pod nimi jeśli powstały z cudzego zdjęcia?

  Odpowiedz Cytuj
 • Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, w szczególności m. in. utwór plastyczny. Opracowanie cudzego utworu, jak tłumaczenie, przeróbka, adaptacja jest również przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Jeśli fotografia jest tylko inspiracją do namalowania obrazu, wówczas będzie to utwór samoistny (tzn jest dziełem dla którego podnietę dał inny utwór). Jeśli uznamy, ze obraz jest „przeróbką” dzieła samoistnego (fotografii), w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wówczas rozporządzenie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy fotografii (prawo zależne).

 • Reklama

 • Marcin1
  Wysłany: 2016-11-21 12:24:56

  Witam Mam pytanie odnośnie http://e-prawnik.pl/forum/biznes/wlasnosc-przemyslowa-i-prawa-autorskie/obraz-namalowany-ze-zdjecia-udostepnionego-w-internecie.html. Mam chęć namalować konia z zdjęcia zamieszczonego w internecie. Jeżeli wiernie odwzoruje konia to mam rozumieć że naruszę prawa autorskie a jeżeli dodam coś - to juz będzie to traktowane jako przeróbka? Jak nie narazić się na nieprzyjemności
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane