Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

wspólny dom - związek niemałżeński

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Wybudowaliśmy z partnerem dom (związek niemałżeński). Został zaciągnięty wspólny kredyt mieszkaniowy. W związku z innymi wówczas jeszcze zobowiązaniami, ja – spłacam całą ratę kredytu mieszkaniowego – wspólnego. Od ponad roku nie mieszkamy razem z partnerem rozstaliśmy się - partner nadal mieszka w naszym wspólnym domu. Jak mogę wyrwać się z płaconych do dziś rat kredytowych? Partner nie jest skory do jakichkolwiek ustaleń - chętnie przeciągałby jak najdłużej nasze wspólne zobowiązania. Wobec braku jakichkolwiek kompromisów partnera gotowa jestem nawet zrezygnować z przysługującej mi części domu. Problem polega jednak na tym, że mimo tego,że jestem w stanie z wszystkiego zrezygnować to nadal muszę spłacać kredyt mieszkaniowy, bo o ile mi wiadomo niepłacąc kredytu wczesniej czy później czekałyby mnie zajęcia komornicze – czego chcę uniknąć (jakby bank nie mógł wejść od razu na hipotekę – co by było dla mnie najkorzystniejsze-chyba). Pytanie moje polega na tym, czy wobec w/w faktów istnieją jakiekolwiek „prawne argumenty”, które mogłyby przekonać mojego partnera do chęci porozumienia się? Czy istnieje jakikolwiek sposób zakończenia „współpracy” z byłym partnerem? Czy też skazana jestem na dobrą wolę mojego partnera? I na spłacanie kolejnych rat kilkunastoletniego kredytu, nadal wspólnych spraw finansowych mimo braku jakichkolwiek innych kontaktów? Jak można znieść współwłasność obciążoną hipoteką bez zgody współwłaściciela? Z góry dziękuję za uzyskane informacje.

  Odpowiedz Cytuj
 • ccicci
  Wysłany: 2005-09-14 18:30:59

  Jeśli oboje jesteście wpisani w KW jako współwłaściciele nieruchomości, to zniesienia współwłasności można dokonać na drodze sądowej. Dobrze by było ,abyś miała dowody wpłat oraz rachunki za zakup materiałów budowlanych na swoje nazwisko. Możesz też wysunąć roszczenie o nierówny podział własności odpowiednio proporcjonalnie do poniesionych nakładów. Nie jesteście małżeństwem więc nie tworzycie wspólnoty majątkowej, w której każdemu małżonkowi należy się po połowie niezależnie od tego kto pracował zarobkowo. Ponadto każdy ze współwłaścicieli może swój udział ułamkowy sprzedać niezależnie ,bez zgody drugiego współwłaściciela, ale kto zechce kupić udział obciążony hipoteką. Z pozwem do sądu lepiej poczekać do nowego roku, bo będą znacznie niższe koszty sądowe.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • skoja
  Wysłany: 2005-09-15 12:32:49

  a czy jest możliwość sprzedaży połowy domu? Z jednym wejściem itp.? Przecież to oczywiste, że nikt tego nie kupi. Poza tym - jak wygląda takie zniesienie współwłasności, czy dzielona jest każda-nawet najmniejsza rzecz? Ja naprawdę nie mam ochoty sądzić się o nic z tego co włożyłam - a będzie tego "większa" połowa. Naprawdę - chcę się po prostu uwolnić. Sądownie - to może długo trwać i to rozdrapywanie starych ran. Myślałam raczej o jakiś pomysłach na dobre argumenty, by mój były partner zechciał zgodzić się na przepisanie kredytu na siebie. Przecież to komfortowa sytuacja - cały dom dla niego. Czy argument - że wystąpię o zniesienie współwłasności z częściową spłatą mnie przez współwłaściciela poprzez przeniesienie kredytu na niego - jest sensowny? Czy w ogóle jest coś takiego możliwe? Czy może jakieś zapytania o chęci rozwiązania sytuacji listami poleconymi? Może to sprowokuje, że pomyśli, że jednak trzeba to jakoś rozwiązać? Pozdrawiam i dziękuję za poradę
  Odpowiedz Cytuj
 • kasaia prawo-cywilne.net
  Wysłany: 2008-08-05 15:11:49

  W jednym domu mieszkam ja i mój brat on na górze a ja na dole chcę się wprowadzić na dół z żoną co trzeba zrobić aby za pare lat nie powiedził że to jego dom i musimy się wyprowadzić. Co w takiej sytuacji trzeba załatwić jakie papiery na to są potrzebne? Kasia
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Dom wybudowany na działce darowanej mężowi

  W trakcie trwania małżeństwa jedna osoba dostała działkę, na której został wybudowany dom. Co stanowi majątek osobisty tej osoby, a co i w jakiej części majątek wspólny małżonków?

 • Separacja faktyczna a rozliczenia małżonków

  Małżonek otrzymał w darowiźnie dom jako odrębną własność. W trakcie trwania małżeństwa nakładem środków pochodzących z majątku wspólnego (wynagrodzenie za pracę) dom został rozbudowany. Od kilku lat małżeństwo pozostaje w separacji faktycznej - Mąż zamieszkuje u innej kobiety, którą utrzymuje. W małżeństwie nie ma zniesionej wspólnoty. Jaka jest możliwość w tej sytuacji odzyskania nakładów poniesionych z majątku wspólnego na odrębny?

 • Sposób rozbudowy domu

  Czy są jakieś przepisy określające sposób rozbudowy domu? Chodzi mi o to, że na dużej działce stoi dom, zagospodarowanie przestrzenne miasta na tej i innych działkach wokół umożliwia jedynie rozbudowę domu. Chcę postawić obok drugi dom, który z wyglądu i rozmiarem będzie podobny do tego, który już stoi. Chcę połączyć oba domy wspólną kotłownią, która jednocześnie łączy je w jeden wspólny dom. Czy można tak zrobić, by dobudowany dom tworzył z punktu widzenia prawa dobudówkę tego pierwszego? Jakie wymiary powinna mieć kotłownia i na jakiej powierzchni powinna się łączyć z obydwoma domami? A może trzeba spełnić jeszcze jakieś warunki?

 • Podział majątku po zawarciu tzw. intercyzy

  Czy jeżeli podczas trwania małżeństwa została podpisana notarialna umowa rozdzielności majątkowej to w przypadku zmiany wpisu w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej z współwłasności małżeńskiej na współwłasność, przytoczona nieruchomość (dom) może być przedmiotem sprawy podziału majątku? Nieruchomość, o której mowa w pytaniu jest współwłasnością obojga małżonków. Zawarta notarialna umowa rozdzielności majątkowej nie precyzowała składników majątku. Natomiast na podstawie tej umowy można było dokonać wpisu zmieniającego w księdze wieczystej współwłasność małżeńską na zwykłą.

 • Intercyza - zachowanie majątku

  Mam zamiar zawrzeć związek małżeński z partnerką, która posiada na własność działkę budowlaną. Ja posiadam dość znaczną kwotę pieniędzy pochodzących z podziału majątku wspólnego z poprzedniego małżeństwa. Po zawarciu związku planujemy wspólnie wybudować dom jednorodzinny. Jakie procedury prawne powinniśmy uczynić, aby wspólnie móc wybudować dom, oraz zachować prawo do posiadanych majątków odrębnych?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane