Spłata kredytu przez jednego ze wspólników

Pytanie:

"Mam kredyt samochodowy na spółkę cywilną. Bank nie zgadza się na przepisanie kredytu, ciąży on na wszystkich wspólnikach. W momencie spłaty kredytu przez jednego wspólnika drugi zrzeka się praw do pojazdu. Czy auto w tym momencie jest dalej własnością spółki czy osoby prywatnej?"

Odpowiedź prawnika: Spłata kredytu przez jednego ze wspólników

Majątek spółki cywilnej jest majątkiem odrębnym w stosunku do majątków osobistych wspólników. Ponadto majątek spółki cywilnej jest niepodzielny, a także nie ma możliwości określenia wielkości udziału wspólnika w tym majątku. Konsekwencją niepodzielności majątku spółki jest zakaz rozporządzania udziałem w majątku spółki lub w jego poszczególnych przedmiotach. Oznacza to, że wspólnik nie może zrzec się prawa do pojazdu, które wchodzi w skład majątku spółki, ponieważ nie można określić jego udziału w tym przedmiocie. W związku z niepodzielnością majątku spółki, samochód, który został włączony do majątku spółki nadal w nim pozostaje. Spłacenie kredytu samochodowego nie ma znaczenia na byt prawny i własność samego samochodu. Nadal pozostaje on w majątku spółki, oddzielnym od majątku osobistego każdego ze wspólników.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika