Faktyczne rozstanie małżonków a majątek wspólny
Pytanie:
"Jeżeli jeden z współmałżonków, pełnomocnik konta bankowego, wypłaca pieniądze według swojego uznania na inne konto po odejściu tego drugiego w stosunku 2/3 na niekorzyść tego, który te pieniądze zarobił to jakie jest wyjście z tej sytuacji? Jak sądy rozdzielają majątek, po równo czy proporcjonalnie do majątku wniesionego? Czy sposób rozstania ma jakieś znaczenie?"
Odpowiedź prawnika: Faktyczne rozstanie małżonków a majątek wspólny
Pobrane przez każdego z małżonków wynagrodzenie za pracę lub świadczone przez niego usługi wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej (oczywiście w przypadku, gdy małżonkowie nie zawarli między sobą umowy wprowadzającej między nimi ustrój rozdzielności majątkowej). Faktyczne odejście małżonka w świetle prawa polskiego nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. Skutki takie wywołuje dopiero separacja lub rozwód. Jeżeli więc małżonkowie rozstają się bez przeprowadzenia separacji lub rozwodu, uzyskiwany przez nich dochód nadal stanowi ich wspólność majątkową. W postępowaniu rozwodowym lub o separację, wspólny majątek małżonków podlega równemu podziałowi, jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Majątek, jaki posiada każdy z małżonków w chwili zawarcia małżeństwa, stanowi jego majątek odrębny i przy rozwodzie lub separacji nie podlega podziałowi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?