Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Pracownik banku wyłudzał kredyt podrabiając podpis - czy ubiegać o odszkodowanie

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Sprawa dotyczy mojej Mamy. Pracownik oddziału banku wykorzystując dane mojej Mamy oraz podpis wyłudził kredyt od swojego banku (SKOK) w wys. 5 tys zł. W dochodzeniu policja miała podejrzenia, co do mojej Mamy i miała już nakaz rewizji i aresztowania - po rozmowie okazało się szybko, kto jest winny (konfrontacja podpisów). W chwili obecnej prokuratura skierowała sprawę do sądu. Mam pytania odnośnie dalszego postępowania - chcemy uzyskać zadośćuczynienie majątkowe - co dalej robić? Jakie podjąć kroki? Poniżej przedstawiam zawiadomienie jakie otrzymała moja Mama: ------------------------------------------------------------------------------------------------ ZAWIADOMIENIE Sekretariat Prokuratury zawiadamia Panią jako pokrzywdzoną, że w dniu dzisiejszym został przesłany do Sądy Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju akt oskarżenia przeciwko Krystynie D i Agnieszce M oskarżonemu o popełnienie przestępstwa z art. 297 paragraf 1 kk i inne. Pouczenie: 1. Pokrzywdzony, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 par 1 kpk). 2.Pokrzywdzony, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciwko oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających z popełnienia przestępstwa (art. 62 kpk). 3.Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania na rozprawie oskarżony, któremu zarzucono występek może złożyć wniosek o skazanie go i wymierzenie określonej kary lub środka karnego. Sąd może uwzględnić ten wniosek w przypadku, gdy nie złożą sprzeciwu prokurator oraz pokrzywdzony (art. 387 kpk). ------------------------------------------------------------------------------------------------- Szczególnie interesuje mnie pkt 2 jak go rozumieć - czy na tej samej rozprawie toczy razem postępowanie karne i ccywilne? Czy mamy wgląd do aktu oskarżenia? Czy jest granica kwoty, jakiej możemy się domagać? Jakie kroki najlepiej podjąć w tym momencie? Bardzo proszę - pomóżcie, bo to pierwsze moje spotkanie z sądem

  Odpowiedz Cytuj
 • Eliza
  Wysłany: 2005-01-18 12:25:48

  Możesz ubiegać się o odszkodowanie i nie musisz zakładać oddzielnej sprawy z powództwa cywilnego co jest kosztowne. Składasz wniosek do sprawy karnej z takim roszczeniem przed rozpoczęciem przewodu sądowego. Koszty sądowe ponosi oskarżony.
 • Reklama

 • Fakt, dwie sprawy wtedy tocza sie obok siebie. Cywilna i karna. Jako oskarzycielowi posilkowemu przysluguje Ci: jesli prokurator cudem dziwnym uzna, ze jest niska szkodliwosc spoleczna czynu- sprawa sie nie zakonczy- bo Ty bedziesz oskarzycielem. A tak sie zakonczy ( umorzenie). Co do pkt 2- zloz pismo do sadu o przyznanie odszkodowania przed rozprawa albo na rozprawie ale NIE POZNIEJ niz przed odczytaniem aktu oskarzenia przez prokuratora. Bo potem juz nic nie zrobisz.
 • DAWID
  Wysłany: 2005-01-20 07:52:51

  art. 62 k.p.k. i art. 448 kc w związku z art. 24 § 1 kc byłby tu moim zdaniem stosowny. Pamiętaj, masz czas do czasu otwarcia przewodu sądowego, tj. wyznaczenia terminu rozprawy na której odczytany będzie przez prokuratora akt oskrżenia (sprawa cywilna i karna razem) Powodzenia!!!
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane