Przedawnienie roszczeń banku względem poręczyciela

Pytanie:

"Czy roszczenie banku wobec poręczyciela cywilnego przedawniło się, jeśli kredyt był wymagalny w 1995 r. a dopiero w lipcu 2003 r. wystawiony został bankowy tytuł egzekucyjny przeciwko poreczycielowi i dłużnikowi głównemu?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczeń banku względem poręczyciela

Wierzytelność ulega przdawnieniu z upływem lat 10 od dnia, w którym stała się ona wymagalna (art. 118 k.c.). Jeżeli jednak wierzytelność dotyczy świadczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, termin przedawnienia jest krótszy i wynosi 3 lata. W związku z powyższym, roszczenia banku uległy już przedawnieniu z upływem lat 3 od dnia wymagalności wierzytelności z umowy kredytu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • b.m. 2013-04-06 06:38:35

    Banki za nic mają poręczycieli dzięki którym miały szansę udzielić niejednego kredytu , rzucają się na poręczycieli jak sępy , nie idąc na współpracę nie starają się pomóc poręczycielowi który chciałby zamknąć problem , zmuszając dłużnika wspólnymi siłami do spłacenia nieuczciwie zaciągniętego długu . Postawa banku wobec poręczyciela jak wobec kogoś nieuczciwego nie tylko rani godność poręczyciela który b.często ze szlachetnych pobudek poręcza kredyt często ratując z kłopotów ludzi na to zasługujących nie bez korzyści materialnych dla banków . Banki traktują poręczycieli bardzo nieprzyjacielsko choćby nazywając ich dłużnikami i traktując ich znacznie gorzej niż ludzi niesolidnych . Należało by ten stosunek do poręczycieli zmienić albo co byłoby uczciwe jasno ostrzegać ludzi przed poręczeniami tak jak ostrzega się palaczy przed paleniem tytoniu po prostu informując o złych następstwach i fatalnych nieraz skutkach poręczenia .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika