Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Cy to rodzina?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2003-09-23 00:00:00

  Moje pytanie brzmi następująco.Moja kuzynka ma dwójkę dzieci obecnie oddała je do domu dziecka. Moja siostra postanowiła wziąść te dzieci do rodzina zastępczej ze względu na trudną sytuację finansową i mieszkaniową.Moja mama i mama mojej kuzynki są z jednej babci czyli są rodzeństwem.Chciałabym zapytać czy to jest rodzina dla mnie mojej siostry i jej dzieci rodzonych czy nie. Moi znajomi sie upierają , że to żadna rodzina a ja jestem innego zdania. Prosze o rozrzygnięcie tego sporu. Pozdrawiam Agnieszka  (Agnieszka)

  Odpowiedz Cytuj
 • Pamela
  Wysłany: 2003-09-24 13:20:37

  O ile dobrze zrozumiałam wygląda to tak. Babcia miała dwie córki (Twoją mamę i Twoją ciocię) Twoja mama urodziła Ciebie i siostrę; siostra ma 1-2 lub więcej dzieci.Twoja ciocia jest matką kuzynki o której piszesz. Kuzynka ma swoje dzieci. Konkluzja Twoja mama i ciotka spokrewnione są w 1 stopniu z babcią. Dzieci matki i ciotki (czyli ty, Twoja siostra i kuzynka) spokrewnione są ze sobą w 4 stopniu tylko przez wspólnego przodka - czyli babcie, a dzieci tych dzieci w 6. Stopnie pokrewieństwa liczy się każdy po sobie Np. A (babcia) --> B (Twoja mama)-->C(Twoja siostra; ty jestes w takim samym stopniu) --> D(dzieci siostry). I tak jeszcze raz - mama w stosunku do babci 1 stopien, ty w stosunku do babci 2 stopien (siostra Twoja również), dzieci w stosunku do babci 3 stopien. Ale w stosunku do ciotki 4 stopien, w stosunku do kuzynki 5 stopien, a do dzieci kuzynki 6 i tak dalej.Trudno to pojąć więc może lepiej narysuj drzewko na Górze babcia, pod nią dwie odnogi Twoja mama i Twoja ciocia. Pod mamą kolejne dwie odnogi ty i twoja siostra, a pod ciocia kolejna odnóżka Twoja kuzyka, pod kuzynką tyle odnóżek ile ona ma dzieci. Stopnie pokrewieńswa liczy się z uwzględnieniem wspolnego przodka, w waszym przyapdku babci. Liczysz od konca w góre. Czyli np. ustalamy stopien pokrewienstwa dzieci Twojej siostry do dzieci twojej kuzynki. Pierwszy stopien to Twoja siostra, drugi Twoja mama, trzeci babcia, czwarty ciotka, piąty kuzynka i 6 jej dzieci. Mam nadziejej ze udalo mi sie wyjasnic :)
 • Reklama

 • Pamela
  Wysłany: 2003-09-24 13:27:31

  Zapomnialam jeszcze dopisac ze stopnie są w linii prostej i bocznej. Tak więc Twoje ciotki w stosunku do babci są spokrewnione w linii prostej, ale same do siebie juz w linii bocznej. W linni bocznej pozostajesz zarówno ty jak i twoja siostra w stosunku do ciotki, kuzynki i jej dzieci ale równiez w stosunku do dzieci swojej siostry
 • gosiaw
  Wysłany: 2003-09-24 16:29:41

  A co to wszystko ma do faktu ustalenia rodziny zastępczej??? Rodzina zastępcza można zostać ustanowiona z osób z zewnątrz, nie musi to byc rodzina.
 • Pamela
  Wysłany: 2003-09-25 11:35:09

  Pytanie brzmi - czy to rodzina? Trudno powiedzieć czy to rodzina, ale na pewno jest między tymi osobami pokrewieństwo w linii bocznej. Oczywiście zgadzam się, że nie ma to żadnego wpływu na ewneutalną adopcję. Ale Agnieszka w swoim pytaniu nie zawarła wątpliwości co do faktu adopcji, a tylko stopnia ew. pokrewieństwa
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane