Rodzina zastępcza jako strona w postępowaniu
Pytanie:
"Trwa postępowanie przed sądem rodzinnym w O... o przywrócenie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem matce i równocześnie o pozbawienie matki władzy rodzicielskiej na wniosek PCPR w O... W trakcie sprawy dziecko zostaje przeniesione do innego województwa i nowa rodzina zastępcza przystępuje do sprawy w charakterze strony. Jakie czynniki prawne mogą wpłynąć, że opozycja matki przeciw przystąpieniu nowej rodziny zastępczej do sprawy w charakterze strony zostanie uwzględniona? Czy wykazanie kłamstw we wcześniejszych pismach rodziny zastępczej do sądu może mieć na to jakikolwiek wpływ? "
Odpowiedź prawnika: Rodzina zastępcza jako strona w postępowaniu
Postępowania w sprawach opiekuńczych, w tym także o pozbawienie lub przyznanie władzy rodzicielskiej, toczą się w tzw. postępowaniu nieprocesowym. W związku z tym nie występują w tym postępowaniu strony procesu. Jego aktorami są natomiast wnioskodawca, który inicjuje dane postępowanie, oraz uczestnicy. Uczestnikiem może być każda osoba, która jest zainteresowana w danej sprawie i weźmie w niej udział. Zainteresowanym jest każdy czyich praw dotyczy postępowanie. W tym przypadku rodzice zastępczy z całą pewnością są osobami zainteresowanymi. Jako rodzice zastępczy sprawują w pewnym zakresie władzę rodzicielską. Wynik postępowania dotyczyć będzie zatem ich praw. Władza rodzicielska może zostać im bowiem odebrana, rozszerzona lub pozostać bez zmian. Obecne prawo nie przewiduje żadnych możliwości wykluczenia uczestnika z toczącego się postępowania.
Wykazanie, że w pismach kierowanych do sądu, rodzice zastępczy posługiwali się nieprawdą, może mieć znaczenie dla toczącego sie postępowania o przyznanie władzy rodzicielskiej. Ma to bowiem wpływ na ocenę rodziców zastępczych, ich moralnych predyspozycji do wychowania dzieci. Może również przyczynić się do poprawy obrazu matki dziecka. Dodatkowo, zamieszczenie nieprawdziwych informacji zawartych w pismach przesyłanych do sądu, może wypełniać znamiona przestępstwa (pomówienie, znieważenie, tworzenie fałszywych dowodów). W takim przypadku celowe wydaje się zainicjowanie postępowania karnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?