Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

W jakich przypadkach można oddać osobę starszą do domu opieki bez jej zgody?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Moja krewna jest osobą starszą, wymagającą całodobowej opieki. Jest w pełni władz umysłowych, ale ma poważne problemy z poruszaniem się i prawie nie widzi. Komisja lekarska stwierdziła, że kuzynka nie nadaje się do samodzielnego życia i wymaga całodobowej opieki. Ciotka potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach takich jak ubieranie się, mycie, pójście do toalety. Ma rentę inwalidzką I grupy. Jest osobą niezamężną i bezdzietną, ma jednak rodzeństwo. Przez pewiem czas mieszkała ona u swojej siostry. Siostra chorej nie dawała sobie rady z opieką nad nią i postanowiła, że najlepszym wyjściem jest oddanie schorowanej osoby do domu opieki. Chora jednak nie wyrażała na to zgody. Zgodziła się dopiero po kilku miesiącach próśb swojego rodzeństwa i wizycie u psychologa i psychiatry. Brat chorej powiedział, że gdyby się nie zgodziła, to nie można by było nic zrobić, ponieważ nie można ubezwłasnowolnić chorej (nie ma żadnych objawów choroby umysłowej). Moje pytanie jest następujące: Czy w przypadku, gdy osoba starsza jest w pełni sprawna umysłowo, ale wymaga całodobowej opieki z powodu niepełnosprawności fizycznej uniemożliwiającej samodzielne życie (np. osoba obłożnie chora lub ledwo chodząca, ale potrzebująca pomocy w podstawowych czynnościach życiowych), to rodzina może ją umieścić w domu opieki bez jej zgody?

  Odpowiedz Cytuj
 • zembiczek
  Wysłany: 2007-08-22 17:05:43

  Niestety sprawdzałam uźródeł, takiej osoby nie można wbrew woli oddac do domu opieki. Jestem w takiej samej sytuacji, mam 97-letnia babcię,jestem jednym żyjącym członkiem jej rodziny, mieszkam w innej miejscowości i mam problemy zopiką nad nią. Właśnie dzisiaj stwierdziła,że jeżeli się nie przeprowadzę, albo ewentualnie nie będę dawała jej 5 000 PLN to poda mnie do sądu, nadmieniam,że miesięcznie dajemy jej 500 PLN, a ona to rozwala, jej emerytura to 1520 PLn, chyba nie malo. Jestem wykończona całą sytuacją. I żaden dom opieki nie wchodzi wgrę, poza tym nie ma mowy o przeprowadzce do nas- 50 km. Żyć się odechciewa i mam wrażenie że ona przeżyje nas.
 • Reklama

 • Proszę w takim razie podać podstawę prawną. Słyszałam co innego od różnych osób. Brat matki twierdzi, że aby oddać kogoś do domu opieki potrzebna jest zgoda tej osoby. Natomiast brat mojego ojca mówi coś zupełnie przeciwnego. Powiedział,że w sytuacji gdy krewni nie mogą się zająć chorą osobą wymagającą stałej opieki, to nie jest potrzebna jej zgoda. Według stryja są to np. sytuacje gdy krewni mieszkaja w innym mieście lub chory ma tylko jednego opiekuna (np. opiekę nad niedołężną matką ma sprawować córka jedynaczka) i opieka wiązałaby się z koniecznością porzucenia pracy. Na podstawie znanych mi przepisów wiem tylko, że rodzina ma obowiązek alimentacyjny tylko w sytuacji , gdy chory żyje w niedostatku i to chory sam musi wykazać to w sądzie. W sytuacji przez Państwa opisywanej gdy babcia ma taką dużą emeryturę, to wątpię, że sąd każe rodzinie dawać jej jakieś pieniądze. 1520 zł na miesiąc to luksus, a nie bieda. Ważna jest też Wasza sytuacja majątkowa oraz czy babcia sporządziła testament, czy może spisała umowę dożywocia (tzn. odda majątek w zamian za opiekę do swojej śmierci) . Jeżeli nie było umowy dożywocia to nie ma obowiązku zabrania jej do siebie, ani przeprowadzki. W przypadku, gdy nic nie jest zapisane na temat opieki, nie trzeba się martwić. Według przepisów prawa może być tylko obowiązek alimentacyjny, ale nikt żaden sąd, czy prawnik nie zmusi krewnych do wspólnego mieszkania z chorym, czy odwiedzania go. Poza tym babcia ma 97 lat, więc niedługo Bów weźmie ją do siebie. Wracając do mojej sprawy mam jedno pytanie. Jeżeli osoba starsza mieszka w jednym domu (nawet w jednym pokoju w kawalerce) z dorosłą córką i gdy nagle zachoruje (tzn. stanie się niedołężna i będzie wymagć stałej opieki np. zawał, wylew) , to czy córka może oddać ją do domu opieki? Czy opiekun może się powołać na to, że opieki nad matką nie można sprawować bez porzucenia pracy (a nie może tego zrobić, gdyż jest niezamężna i sama musi na siebie zarobić) lub na problemy z kręgosłupem (nie może dżwigać ciężarów). Słyszałam, że jest na to inny sposów. Rodzina zawozi chorego do szpitala pod pretekstem zrobienia badań (chory ma nadciśnienie, ogólnie źle się czuje), a gdy lekarz po kilku dniach chce wypisać chorego, to krewni się po niego nie zgłaszają. Czytałam w gazecie, że tacy ludzie czasami miesiącami leżą w szpitalu. Krewni nie chcą ich odbierać, bo nie chcą (lub z pewnych względów nie mogą) się opiekować, a chory nie chce iść do domu opieki.
 • Katarzyna, Częstochowa alimenty.pl
  Wysłany: 2008-02-14 21:49:26

  Witam Przeczytałam z uwagą wypowiedzi na temat oddania starszej osoby do domu opieki bez zgody jej samej. Muszę sprostować to co zawarte jest w stwierdzeniu, iż chora osoba będąca w szpitalu, po wykonaniu badań tam pozostanie, nawet jeśli nie zgłosi się po nią rodzina. Szpital nigdy na coś takiego się nie zgodzi. Osoba przebywająca na oddziale jest w momencie przyjęcia ewidencjonowana. Gdy po jej wyleczeniu nikt z rodziny nie zgłosi się by zabrać ją z powrotem do domu, osoba ta karetką odwożona jest pod adres stałego zameldowania, na koszt z reguły własny, bądź też koszt opiekunów. Tak jest też w przypadku osób przebywających w prywatnych domach opieki. Wystarczy, że chorej, starszej osobie brakuje nawet 10 zł na pokrycie miesięcznego pobytu, jest ona natychmiast odwożona pod adres stałego zameldowania na koszt własny, a w dalszej kolejności rodziny(jeżeli chora nie ma pieniędzy na pokrycie tych kosztów). Niestety wiem o tym z własnego doświadczenia i pracy zawodowej.
 • monika73xyz
  Wysłany: 2008-09-17 20:05:56

  Nie wiem, czy mam rację, ale podobno w niektórych przypadkach można oddać chorego do domu opieki. Jest pewien problem, gdy jest podpisana umowa dożywocia lub chory mieszka w nieruchomości, która jest jego własnością lub współwłasnością. Mam w takim razie pytanie. Czy w sytuacji, gdy osoba niedołężna mieszka w nieruchomości nie będącej jej własnością (przepisała na dzieci, czy wnuki), nie ma żadnych zapisów w księdze wieczystej (ani dożywocia, ani prawa dożywotniego zamieszkiwania), a jedyny opiekun nie może się nią zajmować z ważnych powodów (mieszka w innym mieście lub mieszka razem z chorym, ale opieka wiązałaby się z koniecznością zrezygnowania z pracy) to czy można wtedy oddać taką osobę do domu starców bez jej zgody?
 • betti101 alimenty.pl
  Wysłany: 2009-01-15 19:46:26

  Witam wszystkich serdecznie. Mam w rodzinie osobę ,która jest chora ma zespół otępienia alkocholowego. Jest to mój wujek który ma 60 lat , mieszka sam ,ma pięcioro rodzeństwa .Jest osobą która potrzebuje opieki 24 h na dobe .Niestety nikt z rodzeństwa oprucz mojej mamy mu nie pomaga.MAMA w tej chwili sama zachorowała i nie jest w stani opiekować się bratem,sama potrzebuje opieki .Czy jest jakies prawo które moze nakazać rodzeństwu zaopiekowanie się chorym bratem . Jak ich do tego nakłonić.
 • Karolinka, Suwałki alimenty.pl
  Wysłany: 2009-08-09 11:27:49

  Jesteśmy siostrami, katoliczkami, poszukujemy domu, w którym modłybyśmy zamieszkać - opiekując się osobą (bądź osobami) starszą. Najlepiej z okolic Suwałk lub z samego miasta.
 • Głupie ludzie co nie myślą o innych ludziach
  Wysłany: 2016-09-05 23:11:20

  Żal mi was jak oddacie tych osób jak zachorujecie miejcie same do siebie pretensje
 • awoor
  Wysłany: 2016-10-07 16:11:32

  Polecam dom Na Cyrhli. Piękna, spokojna, górska okolica. Idealne warunki dla seniorów. Dom jest dość mały ok. 30 osób, z windą, przystosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Najlepiej zadzwonić i się dopytać o cenę, to kwestia indywidualnego dogadania. Kontakt jest na domopiekikorbielow.pl.
 • Zaba
  Wysłany: 2016-10-14 21:44:17

  Witam Mam bardzo trudna sytuacje chodzi o moją babcie mieszka razem z córką i wnukiem bez zameldowania oni są alkoholikami. Ja niestety nie mam warunków aby zabrać ją pod swój dach ale jestem w stanie opiekować się w codziennym życiu zakupy sprzątanie itp babcia jest sprawna. Szukam pokoju na wynajem ale niestety żądny boi się osoby starszej. Opieka odmówiła pomocy bo nie interesuje ich ze nie ma zameldowania a spory rodzinne to jej kłopot ( córka zneca się psychicznie ) podowiedzcie gdzie szukać pomocy aby miała swój cichy kat na godna starość. Poznań pozdrawiam
 • iwona
  Wysłany: 2016-11-18 13:57:51

  witam, mam pytanie o koszty DPS - czy pomoc społeczna może na kazać sprzedać nieruchomość ( dom), który jest domem córki aby finansować koszty pobytu matki w DPS?dodam,że córka jest zwolniona z odpłatności za DPS matki, gdyż nie spełnia kryteriów dochodowych. Z góry dziękuję, pozdrawiam
 • gggabbek989
  Wysłany: 2017-04-07 14:33:58

  Kiedy zmarł tata (wojskowy) mama przejęła jego emeryturę i poszła na własne życzenie do zakładu opiekuńczo ? leczniczego, bo po prostu źle czuła się we własnym domu sama. Długoterminowy pobyt sfinansowaliśmy przez wynajem części domu rodziców. Mama jest obecnie w domzlotajesien.pl/zaklad-opiekunczo-leczniczy/. Dość duży ośrodek i optymalne zakwaterowanie. Może nie lepsze niż we własnym domu, ale bardzo zbliżone. Na pewno bez dyskomfortu. Duże nastawienie ośrodek ma na rehabilitację, zajęcia ruchowe, kulturalne, muzyczne. Na początku martwiliśmy się, że taki zakład to coś złego, ale to raczej mit i nieporozumienie myślowe. Kiedy odwiedzam mamę to widzę uśmiech na jej twarzy. Jej stan zdrowia się poprawił, przytyła trochę. Zupełnie lepiej wygląda. Nikt w ośrodku sobie w drogę nie wchodzi, a kadra jest przyzwoita i co najważniejsze dynamicznie odpowiada na potrzeby rodzin i pacjentów.
 • zdruzgotana
  Wysłany: 2017-04-08 21:41:23

  co zrobić,kiedy 90-siecio letni ojciec wulgarny, niewdzieczny lejący w nocy w łużko a rano sie obnaża przed młodą opiekunka udajac że nic się nie stało mający trudnosci z chodzeniem juz brakuje nam sił, a on nie wyeaża zgody na pujscie do domu opieki, prosze poradzcie.
 • fernando alonso
  Wysłany: 2017-04-14 17:58:13

  @ zduzgotana najlepiej kup tatusiowi pół litra denaturatu. wtedy przestanie w nocy lać w łużko a rano się obnażać pozdrawiam ferdek
 • MARIA HARRY
  Wysłany: 2017-08-19 00:40:36

  Cześć wszystkim, Witamy w firmie wypożyczającej firmę Maria Harry, doceniamy dobre komentarze, które poruszają się po Internecie na temat naszych dobrych robót i dziękujemy wszystkim tym, którzy zaciągnęli pożyczkę od naszej firmy. Przejdźmy teraz do tego, co robimy najlepiej. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki? Pożyczka prawdopodobnie rozszerzyć lub rozpocząć własną działalność gospodarczą? Pożyczka na zakup domu lub samochodu? Pożyczka na spłatę zadłużenia i rachunków, z oprocentowaniem zaledwie 2%, co odpowiada każdemu klientowi i jesteś zobowiązany do korzystania z naszych usług, ponieważ nasi klienci dotyczą to nasz główny cel. Skontaktuj się teraz tak: E-mail: mariaharryloanfirm@gmail.com lub mariaharryloanfirm000@yahoo.com Strona Facebook: https://web.facebook.com/Maria-Harry-Loan-Firm-419087971809301/?ref=aymt_homepage_panel Google Hangout: Maria Harry Czekam na odpowiedź od ciebie. Wszystkiego najlepszego, Maria Harry Loan Firma.
 • EWA
  Wysłany: 2017-08-28 14:14:21

  od pieciu lat opiekuje sie obco osobo 24h, przez ten okres nikt z dzieci, blizszej czy dalszej dodziny nie odwiedzal, zadnego kontaktu. niedawno podopieczny zachorowal i znalazla sie rodzina z pytaniem gdzie chce byc pochowany i co zrobi z majatkiem, boje sie sie tych ludzi i zastanawiam sie czy nie zrezygnowac
 • EWA
  Wysłany: 2017-08-28 14:14:46

  od pieciu lat opiekuje sie obco osobo 24h, przez ten okres nikt z dzieci, blizszej czy dalszej dodziny nie odwiedzal, zadnego kontaktu. niedawno podopieczny zachorowal i znalazla sie rodzina z pytaniem gdzie chce byc pochowany i co zrobi z majatkiem, boje sie sie tych ludzi i zastanawiam sie czy nie zrezygnowac
 • Rex Kelvin
  Wysłany: 2017-11-01 10:29:34

  Cześć, Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować Życie, musisz napisz do nas e-mail poniżej. Jest to okazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem nakłaniającym dawców nerek. Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com Szpital Specjalistyczny Irrua.
 • Dr Anthony craig
  Wysłany: 2017-11-14 01:20:02

  Witamy w Toronto General Hospital, specjalistycznym szpitalu, który kupuje nerkę (570 000,00 USD), czy chcesz sprzedać nerkę w zamian za pieniądze? Jeśli tak, to skontaktuj się dzisiaj z doktorem Anthonym Craigiem, aby uzyskać wiarygodną i dobrą transakcję za dobre pieniądze i lepszą operację, skontaktuj się z nami Via: torontogeneralhospital@aol.com Czekam na twoje odpowiedzi ... .. Z poważaniem?. Dr Anthony Craig
 • Dr Anthony craig
  Wysłany: 2017-11-14 01:20:03

  Witamy w Toronto General Hospital, specjalistycznym szpitalu, który kupuje nerkę (570 000,00 USD), czy chcesz sprzedać nerkę w zamian za pieniądze? Jeśli tak, to skontaktuj się dzisiaj z doktorem Anthonym Craigiem, aby uzyskać wiarygodną i dobrą transakcję za dobre pieniądze i lepszą operację, skontaktuj się z nami Via: torontogeneralhospital@aol.com Czekam na twoje odpowiedzi ... .. Z poważaniem?. Dr Anthony Craig
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane