Przymusowe umieszczenie w domu opieki społecznej

Pytanie:

"Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce umieścić moją matkę w domu opieki. Czy może to przymusowo zrobić bez jej zgody? "

Odpowiedź prawnika: Przymusowe umieszczenie w domu opieki społecznej

W kwestii umieszczenia Pana mamy w domu pomocy społecznej należy powołać się na przepisy o pomocy społecznej. Art. 54 ust. 1 u.p.s. Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Z dalszych ust. art. 54 wynika, iż do umieszczenia w domu pomocy społecznej konieczne jest wyrażenie zgody przez osobę, która ma zostać w takim ośrodku umieszczona lub jej przedstawiciela ustawowego. Dyspozytywność umieszczenia w domu pomocy społecznej oznacza, że do wydania decyzji kierującej osobę do takiego zakładu administracyjnego nieodzowna jest zgoda kandydata na mieszkańca domu, a jeżeli kandydat ma przedstawiciela ustawowego - zgoda tego przedstawiciela (art. 54 ust. 2 in fine).

Dopiero w przypadku gdyby Pana matka bezwzględnie wymagała pomocy albo w sytuacji gdy Pan nie wyrazi na zgody na umieszczenie mamy w takim domu lub już po umieszczeniu swoja zgodę Pan wycofa ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu rodzinnego, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna - prokuratora - art. 54 ust. 4 u.p.s.. Zatem tylko w przypadku zaistnienia ww. przesłanek, poprzez odpowiednie zarządzenie sądu, będzie możliwe umieszczenie Pana mamy w domu opieki społecznej. Przesłankami tymi są: Pana mama bezwzględnie wymaga pomocy lub Pan odmawia zgody na umieszczenie mamy w domu opieki społecznej a zachodzą przesłanki wskazane wyżej w art. 54 ust. 1. W tych przypadkach sprawę rozstrzyga sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika