Forum prawne

Zwolnienie z alimentów a nowelizacja ustawy z 13 czerwca 2009

Proszę o pomoc! Moja córka, na którą płacę alimenty, skończyła licencjat z rocznym opóźnieniem (wcześniej nie zdała roku i zmieniła kierunek). Przed sobą ma dwuletnie studia magisterskie, które będzie robic zaocznie (zbyt słabe wyniki spowodowały, że nie dostała się na studia dzienne). Czy mogę złożyć pismo do sądu z prośbą o zwolnienie z alimentów. W czerwcu weszło znowelizowane prawo odnoszące sie do tej sytuacji. Ojciec może byc zwolniony z alimentów, jeśli dziecko nie przyklada sie do nauki, itd. Jednak mam wątpliwości, czy uda mi sie w sądzie... Czy może mi ktoś doradzić, jak sformułować pismo do sądu? Czy rzeczywiście mam szanse na zwolnienie z alimentów?

2009.8.26 16:26:48

Odpowiedzi w temacie: Zwolnienie z alimentów a nowelizacja ustawy z 13 czerwca 2009 (1)

Witam, rzeczywiście zgodnie z art. 133 par 3 kro Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Oczywiście nic nie jest pewne, warto jednak spróbować złożyć w sądzie pozew o uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego wobec córki. Musi Pan w nim wskazać, że zmieniła się sytuacja córki, że może już zarabiać studiując zaocznie, że Pan np. nie jest w stanie tyle płacić. Może uda się choć obniżyć wysokość alimentów.
Pozdrawiam
W.

2009.8.29 11:4:7

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika