Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

dla kogo wkład mieszkaniowy?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam.
    Zmarła moja siostra, która posiadała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego. Siostra była wdową. Z dokumentu o przydziale mieszkania(jedynie taki dokument posiadam w swojej dyspozycji) wynika, że mieszkanie zostało przydzielone mojej siostrze,a głównymi lokatorami byli siostra i jej mąż.
    Wg ustawy: "Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi. Małżonek ten, jeżeli nie jest członkiem spółdzielni, powinien w terminie jednego roku od dnia śmierci współmałżonka złożyć deklarację członkowską."
    Czy przydział mieszkaniowy, który przypadał siostrze jest równoznaczny z tym, że to tylko siostra posiadała lokatorskie prawo do lokalu,czy posiadała je wspólnie z mężem?
    W ustawie jest tylko zapisane co się dzieje w przypadku gdy umiera małżonek,który posiadał lokatorskie prawo. A co się dzieje w przypadku gdy umiera małżonek, który jest tylko lokatorem i takiego prawa nie posiadał.Czy siostra po śmierci męża powinna zgłosić fakt śmierci do spółdzielni?
    W spółdzielni zostałam poinformowana, że wkład mieszkaniowy będzie rozdzielony po doniesieniu postanowienia sądowego na pól, tzn. że ja dostanę połowę po siostrze, a drugą część dostaną siostry zmarłego szwagra.
    Czy siostry zmarłego szwagra mają prawo do wkładu mieszkaniowego, jeśli szwagier zmarł dużo wcześniej niż moja siostra, a siostry szwagra nie były i nie są zainteresowane mieszkaniem?

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane