Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

dla kogo wkład mieszkaniowy?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam.
  Zmarła moja siostra, która posiadała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego. Siostra była wdową. Z dokumentu o przydziale mieszkania(jedynie taki dokument posiadam w swojej dyspozycji) wynika, że mieszkanie zostało przydzielone mojej siostrze,a głównymi lokatorami byli siostra i jej mąż.
  Wg ustawy: "Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi. Małżonek ten, jeżeli nie jest członkiem spółdzielni, powinien w terminie jednego roku od dnia śmierci współmałżonka złożyć deklarację członkowską."
  Czy przydział mieszkaniowy, który przypadał siostrze jest równoznaczny z tym, że to tylko siostra posiadała lokatorskie prawo do lokalu,czy posiadała je wspólnie z mężem?
  W ustawie jest tylko zapisane co się dzieje w przypadku gdy umiera małżonek,który posiadał lokatorskie prawo. A co się dzieje w przypadku gdy umiera małżonek, który jest tylko lokatorem i takiego prawa nie posiadał.Czy siostra po śmierci męża powinna zgłosić fakt śmierci do spółdzielni?
  W spółdzielni zostałam poinformowana, że wkład mieszkaniowy będzie rozdzielony po doniesieniu postanowienia sądowego na pól, tzn. że ja dostanę połowę po siostrze, a drugą część dostaną siostry zmarłego szwagra.
  Czy siostry zmarłego szwagra mają prawo do wkładu mieszkaniowego, jeśli szwagier zmarł dużo wcześniej niż moja siostra, a siostry szwagra nie były i nie są zainteresowane mieszkaniem?

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wartość wkładu mieszkaniowego

  Czy wkład mieszkaniowy w wysokości 11 tys. zł, podany przez Spółdzielnię Mieszkaniową do sądu w sprawie o podział majątku wspólnego, będzie zrewaloryzowany i będzie większy, tj. czy będzie przeliczany po cenach wolnorynkowych? Jest to mieszkanie lokatorskie.

 • Ustalenie wysokości wkładu

  Byli członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadają do rozliczenia ze spółdzielnią wkład mieszkaniowy lub wkład budowlany. Członkostwo tych osób ustało przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.12.2000r. t.j. przed dniem 24.04.2001r., z tym że zamieszkiwali oni nadal w swoich lokalach, a Spółdzielnia nie mogła wcześniej rozliczyć ich z posiadanego przez nich wkładu, ponieważ zabraniał tego Statutu spółdzielni. W jakiej wysokości i w/g stanu (faktycznego i prawnego) na jaki dzień - spółdzielnia mieszkaniowa ma ustalić wkład mieszkaniowy i wkład budowlany do rozliczenia z byłymi członkami spółdzielni, o których mowa wyżej w opisie sytuacji. Czy przy ustalaniu obecnie wysokości wkładu mieszkaniowego i wkładu budowlanego Spółdzielnia powinna stosować przepisy mówiące o stosowaniu cen rynkowych 1 m2 lokalu ustalonych przez rzeczoznawcę majątkowego (zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.12.2000r.), czy też spółdzielnia powinna ustalić wysokość wkładu wg relacji cenowych obowiązujących na dzień ustania członkostwa zgodnie z ówcześnie obowiązującą wersją ustawy Prawo Spółdzielcze z dnia 16.09.1982 r.?

 • Odpowiedzialność za wniesioną wartość wkładu w sp.

  W jaki sposób są weryfikowane i jeżeli są, to przez kogo, udziały spółki z o.o. ?

 • Koszty budowy lokalu a pomoc państwa

  W sprawie mojego mieszkania ?lokatorskiego? to wymagany wkład mieszkaniowy w dacie przydziału tego mieszkania wynosił 1000 zł. z \"groszem\" po denominacji a kredyt zaciągnięty przez spółdzielnie jako -środki publiczne na sfinansowanie kosztów budowy lokalu wynosił 4000 zł. z \"groszem\" po denominacji. Państwo umorzyło 70 % odsetek przejściowo wykupionych tego kredytu ( z 4000 zł.) co samo umorzenie stanowi przeszło 2 i pół razy więcej niż sam wkład mieszkaniowy. Art. 10 ust. 2 usm. określa wkład mieszkaniowy jako (różnicę pomiędzy kosztem budowy przypadającym na lokal, do którego ma zostać przyznane spółdzielcze lokatorskie prawo, a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu) to w takim razie opierając się na art. 10 ust. 2 usm.,- proszę o odpowiedź co jest różnicą pomiędzy kosztem budowy przypadającą na lokal, do którego ma zostać przyznane spółdzielcze lokatorskie prawo a co jest pomocą ze środków publicznych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu. Czy koszta budowy to w tym przypadku wymagany wkład mieszkaniowy w dacie przydziału mieszkania czyli 1000 zł. z \"groszem\"? a uzyskana przez spółdzielnię pomoc ze środków publicznych (..) to 4000 zł. z \"groszem\"? w odniesieniu do wymienionych w tym opisie wartości. Wydaje się że pomoc to kredyt 4000 zł. ale co z kasztami budowy?

 • Niezbywalność spółdzielczego prawa lokatorskiego

  Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej, posiadam lokatorskie prawo do mieszkania. Chciałbym przenieść je na syna. Czy jest to możliwe? Jakie musiałbym podjąć starania w spółdzielni dotyczące tej sprawy?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane