Ustalenie wysokości wkładu
Pytanie:
"Byli członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadają do rozliczenia ze spółdzielnią wkład mieszkaniowy lub wkład budowlany. Członkostwo tych osób ustało przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.12.2000r. t.j. przed dniem 24.04.2001r., z tym że zamieszkiwali oni nadal w swoich lokalach, a Spółdzielnia nie mogła wcześniej rozliczyć ich z posiadanego przez nich wkładu, ponieważ zabraniał tego Statutu spółdzielni. W jakiej wysokości i w/g stanu (faktycznego i prawnego) na jaki dzień - spółdzielnia mieszkaniowa ma ustalić wkład mieszkaniowy i wkład budowlany do rozliczenia z byłymi członkami spółdzielni, o których mowa wyżej w opisie sytuacji. Czy przy ustalaniu obecnie wysokości wkładu mieszkaniowego i wkładu budowlanego Spółdzielnia powinna stosować przepisy mówiące o stosowaniu cen rynkowych 1 m2 lokalu ustalonych przez rzeczoznawcę majątkowego (zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.12.2000r.), czy też spółdzielnia powinna ustalić wysokość wkładu wg relacji cenowych obowiązujących na dzień ustania członkostwa zgodnie z ówcześnie obowiązującą wersją ustawy Prawo Spółdzielcze z dnia 16.09.1982 r.?"
Odpowiedź prawnika: Ustalenie wysokości wkładu
Zgodnie z uchylonymi przepisami prawa spółdzielczego, w razie wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wkład mieszkaniowy. Podobnie, w razie wygaśnięcia własnościowego prawa do lokalu po zamieszkaniu w nim przez członka, spółdzielnia obowiązana jest uiścić uprawnionemu równowartość tego prawa po potrąceniu należności z tytułu nie wniesionej części wkładu. Uprawnienie do otrzymania zwrotu wniesionego wkładu jest związane z wygaśnięciem prawa do lokalu, a zatem aktualizuje się w chwili wygaśnięcia tego prawa. W związku z powyższym, wobec braku przepisów przejściowych regulujących tą tematykę, wkład ten powinien zostać obliczony, naszym zdaniem, na podstawie prawa obowiązującego w chwili powstania uprawnień do zwrotu, a więc na podstawie przepisów Prawa spółdzielczego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?