Waloryzacja wkładu mieszkaniowego

Pytanie klienta:

""Na jakiej zasadzie odbywa się waloryzacja wkładu mieszkaniowego? Czy spółdzielnia może dowolnie ją ustalać? Weźmy na przykład mieszkanie z 1971 r. (wartość rynkowa 45000 zł). W 1990 spłacony został kredyt. Spółdzielnia, przy wykupie, żąda 30% wartości mieszkania (teoretycznie różnicę między wartością rynkową a zwaloryzowanym wkładem) - czy jest to zgodne z prawem? Czy, w przytoczonym przykładzie w przypadku zrzeczenia się praw lokatorskich do mieszkania i opuszczenia go, spółdzielnia jest zobowiązana wypłacić 70% wartości rynkowej?""

Odpowiedź prawnika:

Przy wykupie mieszkania lokatorskiego należy wpÅ‚acić różnicÄ™ pomiÄ™dzy wartoÅ›ciÄ… rynkowÄ… lokalu a zwaloryzowanÄ… wartoÅ›ciÄ… wniesionego caÅ‚ego wkÅ‚adu mieszkaniowego albo jego części. Przepisy okreÅ›lajÄ…, że wysokość wkÅ‚adu mieszkaniowego waloryzuje siÄ™ proporcjonalnie do aktualnej wartoÅ›ci rynkowej lokalu. Koszty okreÅ›lenia wartoÅ›ci lokalu obciążajÄ… osobÄ™, na rzecz której ma być przeniesiona jego wÅ‚asność. JeÅ›li zatem spółdzielnia zgodnie z tÄ… zasadÄ… zwaloryzowaÅ‚a wkÅ‚ad, to jej postÄ™powanie jest prawidÅ‚owe.

W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. Jak widać, obowiązuje tu ta sama zasada.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.