Waloryzacja wkładu mieszkaniowego
Pytanie:
"Na jakiej zasadzie odbywa się waloryzacja wkładu mieszkaniowego? Czy spółdzielnia może dowolnie ją ustalać? Weźmy na przykład mieszkanie z 1971 r. (wartość rynkowa 45000 zł). W 1990 spłacony został kredyt. Spółdzielnia, przy wykupie, żąda 30% wartości mieszkania (teoretycznie różnicę między wartością rynkową a zwaloryzowanym wkładem) - czy jest to zgodne z prawem? Czy, w przytoczonym przykładzie w przypadku zrzeczenia się praw lokatorskich do mieszkania i opuszczenia go, spółdzielnia jest zobowiązana wypłacić 70% wartości rynkowej?"
Odpowiedź prawnika: Waloryzacja wkładu mieszkaniowego
Przy wykupie mieszkania lokatorskiego należy wpłacić różnicę pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części. Przepisy określają, że wysokość wkładu mieszkaniowego waloryzuje się proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu. Koszty określenia wartości lokalu obciążają osobę, na rzecz której ma być przeniesiona jego własność. Jeśli zatem spółdzielnia zgodnie z tą zasadą zwaloryzowała wkład, to jej postępowanie jest prawidłowe.
W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. Jak widać, obowiązuje tu ta sama zasada.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?