Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wcześniejsza emerytura dla pracownika prowadzącego działalność gospodarczą - opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

Wkrótce osiągnę wiek 55 lat i mam udokumentowane ponad 30 lat pracy (przed podjęciem działalności). Od 6 lat prowadzę działalność gospodarczą - jako osoba fizyczna. Od 6 miesięcy jestem dodatkowo zatrudniona i mój pracodawca opłaca składki ZUS. Czy aby przejść na wcześniejszą emeryturę muszę zlikwidować działalność lub co zrobić aby uzyskać wcześniejszą emeryturę nie przerywając działalności?

Opinia prawna

Przyjmujemy założenie, że urodziła się Pani przed 1 stycznia 1949 r., co pośrednio wynika z przedstawionego stanu faktycznego. Oznacza to, że do ustalenia prawa do emerytury znajdują zastosowanie przepisy art. 27 - 45 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - w skrócie FUS (Dz. U. 1998 r., Nr 162, poz. 1118 ze zmianami).

Nie osiągnęła Pani podstawowego wieku emerytalnego dla kobiet, wynoszącego 60 lat, w związku z czym nie przysługuje Pani emerytura na podstawie art. 27 i 28 FUS. Z analizy stanu faktycznego wynika jednak, że spełni Pani przesłanki do uzyskania tzw. wcześniejszej emerytury na podstawie art. 29 FUS w momencie ukończenia 55 lat. Zgodnie z tym przepisem ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., będący pracownikami, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego określonego w art. 27 pkt 1 FUS, mogą przejść na emeryturę:

  1. kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
  2. mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Posiada Pani 30-letni okres składkowy i nieskładkowy. Wspomina Pani bowiem o 30-letnim zatrudnieniu (oraz 6-letnim prowadzeniu działalności gospodarczej, który również zalicza się do okresów składkowych - art. 6 ust. 1 pkt 1 FUS). Z analizy stanu faktycznego wynika także, że jest Pani obecnie zatrudniona, a zatem jest Pani pracownikiem w rozumieniu art. 29 FUS.

Istotne jest, by w momencie przejścia na emeryturę, a ściślej składania wniosku o ustalenie prawa do emerytury pozostawała Pani nadal w stosunku pracy. Ważnym również jest by w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ubezpieczeni pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.Decyzja organu rentowego stwierdza jedynie istnienie tego prawa, a zatem ma charakter tzw. deklaratywny. Ustawa nie zabrania jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej w momencie przejścia na emeryturę na podstawie art. 29 FUS.

Zawieszenie emerytury

Przepisy art. 103 - 104 FUS regulują problematykę zawieszania prawa do świadczeń emerytalnych. Zgodnie z art. 103 ust. 2a FUS prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Aby zatem nie dopuścić do zawieszenia prawa do emerytury na tej podstawie musiałaby Pani po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do emerytury rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą (czyli z pracodawcą, na rzecz którego wykonywała Pani pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury). Przyjmuje się, że wystarczy jednodniowa przerwa w zatrudnieniu, gdyż już wtedy można mówić o braku kontynuacji zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Po takiej przerwie może Pani podjąć ponownie pracę u tego samego lub innego pracodawcy.

Jednakże art. 104 FUS wprowadza dalsze obostrzenia w tym zakresie. Stanowi on, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności). Dotyczy to również sytuacji, gdy osoba prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie pozostaje w stosunku pracy, dzięki czemu nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne z działalności gospodarczej.

<>

 

Komentarze: Wcześniejsza emerytura dla pracownika prowadzącego działalność gospodarczą - opinia prawna

  • Marian 2014-07-11 21:31:37

    Re: Wcześniejsza emerytura dla pracownika prowadzącego działalność gospodarczą - opinia prawna

    Pracę rozpocząłem w 1973r, a działalność gospodarczą rozpocząłem 1987r,pracuję do obecnej chwili. Czy mogę wcześniej pójść na emeryturę. Jaka wysokość emerytury

  • Wiesław 2014-03-04 19:02:02

    Re: Wcześniejsza emerytura dla pracownika prowadzącego działalność gospodarczą - opinia prawna

    mam 64lata w sierpniu 2014 kończe 65.mam emeryture wczesniejszą z tyt uciązliwej pracy w trudnych warunkach - ile mogę zarobić prowadząc dsziałalnośc gospodarczą - czy obowiązują mnie limity?

  • grazyna 2010-02-10 10:48:43

    Re: Wcześniejsza emerytura dla pracownika prowadzącego działalność gospodarczą - opinia prawna

    w marcu ukończę 56 lat przepracowałam 38 lat a obecnie prowadzę działalność gospodarczą czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę

  • Jadwiga Dziubek 2010-02-09 14:14:32

    Re: Wcześniejsza emerytura dla pracownika prowadzącego działalność gospodarczą - opinia prawna

    Urodziłam się 6 grudnia 1951 r. Od 10.06.1970 - 30.06.1979 pracowałam na umowę o pracę. Od 01.04.1980 r. prowadzę działalność gospodarczą - nadal. Od 20.07.2009 roku pracuję na 1/8 etatu również na umowę o pracę, nie przerywając działalności. Czy mogę uzyskać wcześniejszą emeryturę.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 2
  • 1
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i wyczerpującą odpowiedź bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności w bardzo korzystnej cenie. Korzystałam już w przeszłości z usług portalu i na pewno w przyszłości też będę z tych usług korzystać. Pozdrawiam. S.Schuhmann


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane