Wcześniejsza emerytura dla osoby bezrobotnej
Pytanie:
"Moja matka ma 56 lat. Okresów składkowych i nieskładkowych wliczających się do okresu zatrudnienia ma 31 lat. Jednak od 2 lat nie pracuje, ostatnio była zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Czy może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?"
Odpowiedź prawnika: Wcześniejsza emerytura dla osoby bezrobotnej
Prawo do emerytury wcześniejszej przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
-
nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego;
-
warunki do uzyskania emerytury wcześniejszej spełnią do dnia 31 grudnia 2007 r.;
Jakie zatem są warunki niezbędne do spełnienia by uzyskać wcześniejszą emeryturę? Otóż ubezpieczona urodzona przed dniem 1 stycznia 1949 r., która nie osiągnęła wieku emerytalnego powszechnego (60 lat dla kobiet), może przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Pana mama zatem spełnia warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury. Przy czym emerytura przysługuje ubezpieczonej, która:
-
ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, była pracownikiem oraz
-
w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawała w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Z tej ostatniej regulacji wynika, że nie będzie Pana mamie przysługiwała wcześniejsza emerytura.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?