Dopozwanie dzieci najemcy

Pytanie:

"Najemca lokalu wyprowadził się i zostawił lokal zdewastowany. Wniosłem przeciwko byłemu najemcy pozew na kwotę 30 000 zł, odbyła się już pierwsza rozprawa, sąd powołał biegłego. Chcę rozszerzyć pozew na pełnoletnie dzieci, które z nim zamieszkiwały, aby odpowiadały z nim solidarnie. Czy na następnej rozprawie mogę rozszerzyć pozew na pełnoletnie dzieci (proszę o podstawy prawne)? Czy sąd może odmówić rozszerzenia pozwu?"

Odpowiedź prawnika: Dopozwanie dzieci najemcy

Zgodnie z art. 194 § 3 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli okaże się, że powództwo o to samo roszczenie może być wytoczone przeciwko innym jeszcze osobom, które nie występują w sprawie w charakterze pozwanych, sąd na wniosek powoda może wezwać te osoby do wzięcia udziału w sprawie. Powód w celu tzw. "dopozwania" innych osób jest zobowiązany do złożenia wniosku o udział w charakterze pozwanych, do sądu przed którym toczy się postępowanie. 

Wezwanie do wzięcia udziału w sprawie w charakterze pozwanego, dokonane przez sąd, zastępuje pozwanie. Osobom wezwanym sąd doręczy odpisy pism procesowych i załączników. Skutki prawne, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa, w stosunku do osób wezwanych do udziału w sprawie, następują z chwilą przystąpienia tych osób do sprawy w charakterze pozwanych.

Osoby wezwane do wzięcia udziału w sprawie w charakterze pozwanych, mogą przy pierwszej czynności procesowej żądać powtórzenia dotychczasowego postępowania w całości lub w części, stosownie do okoliczności sprawy. W stosunku do w/w osób stosuje się odpowiednio przepisy o współuczestnictwie.

Jak wynika z w/w przepisu sąd może wezwać (jeżeli uzna, iż jest to uzasadnione) osoby wskazane we wniosku złożonym przez wierzyciela. Nie jest to jednak obowiązkiem sądu, a więc, jeżeli sądu uzna, że wezwanie pełnoletnich dzieci najemcy do udziału w charakterze pozwanych, nie jest zasadne, wówczas może nie uwzględnić wniosku powoda. Wtedy powód może skierować do sądu osobne pozwy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika