Zmiana danych najemcy po wstąpieniu w stosunek najmu

Pytanie:

"Czy wstępując z mocy prawa w umowę najmu zmarłego małżonka muszę przepisać umowę najmu na moje imię i nazwisko w określonym terminie i czy mogę to zrobić pisemnie, a nie osobiście? Czy przepisanie daje mi jakąś korzyść i czy nie przepisanie może mi jakoś zaszkodzić ? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana danych najemcy po wstąpieniu w stosunek najmu

Wstąpienie w stosunek najmu następuje w razie śmierci najemcy. Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego, w stosunek najmu po śmierci najemcy moga wstapić: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli osoby te stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Wstąpienie następuje z mocy prawa i dlatego też nie ma potrzeby dokonywania zmian w umowie najmu. Wystarczy jedynie zaznaczenie, że nastąpiło wstąpienie w umowę najmu okreslonej osoby, jednakże brak takiego ośiwadczenia nie powoduje negatywnych konsekwencji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika