Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Sprawdzanie komornika przez dłużnika

Pytanie: Czy dłużnik, w stosunku do którego komornik prowadzi egzekucję ma prawo wglądu do akt komorniczych? Komornik zgodnie ze swoją rolą , prowadzi zajęcia wynagrodzenia nie informując formalnie o tym fakcie dłużnika. Czy działanie komornika w tym momencie jest prawidłowe?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę odbywa się przez jego zajęcie. Komornik ma obowiązek poinformować dłużnika, że do czasu pełnego pokrycia długu nie może odbierać wynagrodzenia. Zawiadomienie to jest jednorazowe i nie musi być powtarzane w razie każdej np. miesięcznej wypłaty. Jeżeli mimo to dłużnik odbierze wynagrodzenie skutkiem może być odpowiedzialność karna i cywilna (odszkodowawcza). Zajęcie jest skuteczne z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi. Wezwanie może być skierowane do dłużnika także po faktycznym zajęciu wynagrodzenia. Jednak nawet wtedy zajęcie jest skuteczne wobec dłużnika dopiero z chwilą wezwania. Komornik doręcza wezwanie drogą pocztową, a także przez woźnego sądowego lub sądową służbę doręczeniową. Prawidłowość działania (zajęcia) komornika zależy więc od tego, czy zostało doręczone wezwanie.

Na żądanie dłużnika komornik udziela wyjaśnień co do stanu postępowania egzekucyjnego - może to nastąpić także ustnie.

Przedmiotem egzekucji z wynagrodzenia za pracę jest oprócz wynagrodzenia zasadniczego także wynagrodzenie za prace zlecone, dodatki do wynagrodzenia, nagrody i premie związane ze stosunkiem pracy, zysk i udział w funduszach, pozostających w związku z zatrudnieniem, oraz wszelkie inne dochody, jakie uzyskiwane są w ramach stosunku pracy. Te informacje powinny być podane w zawiadomieniu.

Dłużnik może żądać od komornika, by ten okazał mu tytuł wykonawczy w oryginale. Żądanie okazania może nastąpić także w toku egzekucji i wielokrotnie. Bez tego żądania dłużnik dowie się o treści tytułu i sposobie egzekucji z zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Z każdej czynności egzekucyjnej komornik ma obowiązek sporządzić protokół. Zapewnia on możliwość kontroli sądu nad czynnościami komornika. Strony mogą żądać uzupełnienia, sprostowania lub wpisania do protokołu zastrzeżenia o uchybieniach ze strony komornika.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

 • Elwira 2018-03-12 10:00:41

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  Komornik ma ograniczone działania. Na http://komornik-wojnowski.pl/czym-sie-zajmuje-komornik-sadowy/ można dowiedzieć się, czym zajmuje się komornik i jakie są jego zadania.

 • klusek 2016-02-27 20:20:04

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  do dłużnik komornik może a nawet musi bo z tego żyje zgodnie z ukosie odlicać koszty jakie mu przysługują poczytaj od art. 43 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971330882 a tu masz aktualne opłaty http://www.infor.pl/wskazniki/oplaty/oplaty-za-czynnosci-komornikow/242,Oplaty-za-czynnosci-komornikow.html ale 7 dni na skarge już minęło

 • dłużnik 2016-02-02 16:58:13

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  czy komornik sądowy może dla siebie odliczyć 700 zł całego postępowania egzekucyjnego od kwoty zadłużenia które miałem przez sąd pracy 500zł

 • dłużnik 2016-02-02 16:58:13

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  czy komornik sądowy może dla siebie odliczyć 700 zł całego postępowania egzekucyjnego od kwoty zadłużenia które miałem przez sąd pracy 500zł

 • klusek 2015-11-21 21:36:08

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  myślałem, że znajde tu jakąś wskazówkę dla rowiązania swoich problemów. wiec podam dwa art. z kpc, które kilu osobom mogą pomóc jak się na nie powołają rozwiazujac swoje problemy Art. 9. Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt. Art. 763. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy dodam jeszcze , że macie prawo prosić odpowiednio to uzasadniając jak dalej macie postępować aby wybrnącx z sytuacji, gdy wiecie, że na pewno macie rację i stoi za wami prawo powołując się na art. 3 kpc Art. 5. W razie uzasadnionej potrzeby sąd może udzielić stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych.

 • artpemp 2014-10-11 12:31:49

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  Od kilku lat zakład pracy przekazuje 50% mojego wynagrodzenia komornikowi na rzecz moich zadłużeń . Mam poważne obawy że komornik mnie naciąga lub oszukuje z przekazanych pieniędzy . Na moją prośbę kadrowa wystawiła mi rozliczenie przekazanej kwoty komornikowi za zajęcia i ta kwota nie zgadza się z kwotą spłat spraw u komornika . Jest to spora różnica . W jaki sposób mogę sprawdzić komornika co się stało z tą różnicą i na co zostały przeznaczone te pieniądze a nie są w rozliczeniu udokumentowane przez komornika . Obawa ze trafiły do jego kieszeni , jak to sprawdzić czy on mnie nie oszukuje , jaki jest na to przepis prawny . Proszę tylko mi nie pisać że mam wgląd do akt . nic mi to nie daje .

 • Joanna 2014-01-14 04:58:19

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  Komornik zajął mi konto bankowe. Na rachunku kredytu odnawialnego było ok. 3000, jednak po egzekucji z konta bankowego, na rachunku powstało saldo ujemne w kwocie 2000. N rachunek spływają także alimenty dla dzieci. Bank odmawia ich wyplaty. Dlaczego?

 • myc 2013-12-07 21:45:12

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  Pytanie brzmi czy dłużnik ma prawo wglądu do akt komorniczych? Odpowiedz brzmi: "Dłużnik może żądać od komornika, by ten okazał mu tytuł wykonawczy w oryginale" To się nazywa odpowiedz fachowca - śmiechu warte.

 • gość 2013-06-29 08:33:35

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  Trzeba abyśmy wszyscy dłużnicy wzięliśmy się za tych komorników którzy nas dosłownie grabią....ktoś w końcu musi zrobić porządem z nimi przecierz oni w imieniu prawa nas okradają i sa bezkarni, ludzie obodźcie się.....!

 • roman 2012-06-20 20:46:05

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  Mam dwie sprawy u komornika,bylem ostatnio w jego kancelari aby dowiedziec sie ile zostalo mi jeszcze do splacenia uslyszalem od pracownika kancelari ze nie musza mi udzielac takiej informacji dopiero jak powiedzialkem ze potrzebuje to do sadu kazal mi napisac prosbe o wydanie takiej informacji.Czy jesli mam sciagane pieniadze z wyplaty i z zleconych przez komornika nie mam prawa wiedziec ile mam sciagniete i ile mi jeszcze zostalo do sciagniecia?Poszlem do komornika po taka informacje bo wedlug moich obliczen zostalo mi do splacenia niecale 1.200zl. a jak mi komornik wydal informacje o moim zadluzeniu wyszlo mu ze mam jeszcze zaplacic okolo 2.500zl.Dalej nie ma kontroli nad komornikami robia co chca.Nie dziwie sie jak to kiedys w telewizji bylo pokazane ze jakas pani sedzia zrezygnowala z bycia sedzia i zostala komornikiem bo to jest najbardziej dochodowy interes i nikt ich nie kontroluje.

 • Thaddy 2012-05-08 17:18:28

  Re: Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  A jaka jest podstawa prawna dot. wyjaśnień udzielanych dłużnikowi?

 • ? 2011-01-04 12:42:55

  Sprawdzanie komornika przez dłużnika

  Czy komornik może zająć konto zanim dłużnikowi zostanie dostarczona informacja o postępowaniu komorniczym?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane