Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Skutki działania bez umocowania

Pytanie: Sprawa jest następująca: w kwietniu tego roku firma X zleciła firmie RTC Sp. z o. o. z siedzibą w Rosji (Kaliningrad) przeprowadzenie certyfikacji wyrobów zgodnie z rosyjskimi wymogami, koniecznego do sprzedaży produktów na terenie Rosji. Lecz umowę podpisała Pani Alicja R. która zlecała i prowadziła wszelkie negocjacje związane z tym kontraktem, jak się okazało później po 3 tygodniach od podpisania umowy Pani Alicja nie pracowała na podstawie umowy o pracy lecz ot tak sobie (jak często się teraz zdarza) i podpisała umowę za ustnym poleceniem właściciela firmy X. W umowie był punkt że firma RST nie rozpocznie badań nad wyrobami dopóki firma X nie wyśle 1 części przelewu. Pani Alicja w ciągu 3 tygodni od momentu podpisania przez siebie umowy twierdziła, że przelew lub został wysłany i ona może przedstawić faksem dowód zapłaty lub mówiła że jutro przelew na pewno zostanie wysłany i przy tym ponaglała firmę RTC ze zrobieniem papierów. Firma RTC zrobiła wszelkie niezbędne papiery na rynek rosyjski i do dnia dzisiejszego nie otrzymała zapłaty za wykonaną pracę i co więcej, po wysłaniu pisma z Kaliningradu o wezwanie do zapłaty firma X chcę przysłać pismo, że na podstawie art.103 kodeksu cywilnego w/w umowa jest nieważna, ponieważ P. Alicja nigdy u nich nie pracowała. Ze wszystkim tym się zgadzam, gdyby nie fakt, że mam nagrane rozmowy telefoniczne z P. Alicją i księgową firmy X, gdzie wyraźnie jest powiedziane, że P. Alicja owszem pracowała w X (bez umowy o pracę) i nawet za ustnym poleceniem szefa firmy podpisała umowę, prowadziła negocjacje z RTC i co więcej ciągle ponaglała nas ze zrobieniem papierów. Czy my jako firma RTC mamy szanse wygrać sprawę w sądzie na podstawie powyższych dowodów, bo wg. mnie to jest karalne w polskim prawie?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W przedstawionym stanie faktycznym przede wszystkim należy ustalić, czy osoba podpisująca umowę posiadała do tego umocowanie. Warto zaznaczyć, że umocowanie do pewnych czynności jest instytucją odrębna i niezależną od stosunku pracy. Fakt że osoba podpisująca daną umowę nie była zatrudniona, nie ma w tym przypadku znaczenia. Kodeks cywilny reguluje formę udzielenia pełnomocnictwa szczególnego (do określonej czynności, w tym przypadku do podpisania umowy), stanowiąc, że jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Kodeks nie wymaga żadnej szczególnej formy dla umowy zlecenia, w związku z czym należy przyjąć, że polecenie szefa firmy, aby wspomniana osoba prowadziła negocjacje i podpisała z Państwem umowę, było ustnym udzieleniem pełnomocnictwa. Ponieważ z opisu sytuacji wynika, że dysponuje Pan nagraniem, nie powinno być trudności w udowodnieniu tego faktu. W związku z powyższym wydaje się, że nie ma podstaw do unieważnienia umowy na podstawie braku umocowania do jej podpisania i nierzetelny kontrahent nie ma prawa uchylenia się od jej skutków. Poza tym, kodeks cywilny stanowi , że osobę czynną w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania publiczności poczytuje się w razie wątpliwości za umocowaną do dokonywania czynności prawnych, które zazwyczaj bywają dokonywane z osobami korzystającymi z usług tego przedsiębiorstwa. Przepis ten ustanawia domniemanie, że osoby czynne w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania klientów zostały najpewniej upoważnione przez właściciela do dokonywania związanych z tym czynności prawnych, w szczególności do zawierania transakcji, przyjmowania i realizacji zamówień, reklamacji itp. Przepis ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu oraz pełni doniosłą rolę w dziedzinie ochrony działających w dobrej wierze konsumentów i dlatego zgodnie z chroniącą zaufanie klienteli regułą interpretacyjną wyrażoną w tym przepisie, każdy kto z osobą czynną w lokalu przedsiębiorstwa zawrze umowę tego rodzaju, jakie zwykle są zawierane w tym lokalu, może spodziewać się, że jej skutki prawne powstaną bezpośrednio dla przedsiębiorstwa (przedsiębiorcy). Przepis ten ustanawia domniemanie, że osoby czynne w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania klientów zostały najpewniej upoważnione przez właściciela do dokonywania związanych z tym czynności prawnych, w szczególności do zawierania transakcji, przyjmowania i realizacji zamówień, reklamacji itp. Ochrony tej klient może zostać pozbawiony jedynie w razie ustalenia, że przy zawieraniu umowy wiedział o tym, iż zawiera ją z osobą nie umocowaną do takich działań, albo gdyby z okoliczności wynikał ponad wszelką wątpliwość brak umocowania tej osoby do zawierania umów ze skutkiem dla przedsiębiorstwa.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Skutki działania bez umocowania

  • Magda 2012-10-18 14:29:43

    Re: Umowa z jednym podpisem

    Mam problem z umową: Firma A podpisała z firmą B s.a. umowę na usługi budowlane. Następnie firmy podpisały Aneks to umowy. Anek został podpisany ze strony Firmy B jedynie przez jedną osobę ( do reprezentacji potrzebne sa podpisu dwóch członków zarządu. Pomimo to spółka A wykonała usługę. Czy umowa jest ważna pomimo braku podpisu


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 2
  • 3
  • 6
  • 4
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Opinia profesjonalna, zwięzła, zrozumiała, przekonująca, rozwiewajaca moje watpliwości, będę w przyszłości korzystać z porad, oszczędność czasu, anonimowość. Polecam. GS
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Ewa

    ocena usługi:

    Nie byłam przekonana do tego typu porady ( internetowej), ale jestem pozytywnie zaskoczona. Szybko, sprawnie i na temat. Na pewno jeszcze skorzystam i polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.
  • eugenie

    ocena usługi:

    Witam . Opinia fachowa i szybko sporzadzona oraz wyczerpujaca odpowiedz Przystepna cena. Super ze istnieja takie porady przez internet. Milo pozdrawiam K. Eugenie .
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Porada szybka i wyczerpująca.Cena przystępna.Polecam.
  • barbara

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, mam nadzieje, ze bede mogla dochodzic swoich praw przed Sadem. Super, ze istnieja takie porady przez internet, bardzo pomagaja zwyklym ludziom uporac sie w zawilosciach prawa....pozdrawiam ...Barbara
  • sylwester

    ocena usługi:

  • Sławomir

    ocena usługi:

    Wszystko naprawdę super ewentualnie cena mogła by być chociaż 15% niższa:)
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Opinia fachowa i szybko sporządzona.Jednocześnie zwrócila moją uwagę na ewentualne opcje i sprowokowała pytania rozszerzające.
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Opinia fachowa i szybko sporządzona.Jednocześnie zwrócila moją uwagę na ewentualne opcje i sprowokowała pytania rozszerzające.
  • spiderka

    ocena usługi:

    Pelen profesjonalizm, przystepna cena oraz wyczerpujaca odpowiedz na zadane pytania. Polecam goraco i sama napewno skorzystam w przyszlosci jesli bede potrzebowala!
  • tomasz

    ocena usługi:

  • Jurek

    ocena usługi:

    Zlecenie zrealizowane pomyślnie.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Porada szybko udzilona. Konkretna opinia. W razie wątpliwości można dopytać. Polecam TŻ
  • Regina

    ocena usługi:

  • Wojciech

    ocena usługi:

    konkretnie,solidnie,w opinii jest zawarte nakreślenie problemu oraz możliwości rozwiązania problemów , co jest szczególnie ważne dla przeciętnych ludzi nie znających prawa. Polecam wszystkim przed podpisaniem wszystkiego czego do końca się nie rozumie oraz co istotne, po podpisaniu różnego rodzaju niekorzystnych umów, można się dowiedzieć jak z tego problemu wybrnąć ! Polecam i pozdrawiam!
  • Jerzy

    ocena usługi:

    Bardzo szybka porada na wysokim poziomie merytoryczny. Całkowicie wyczerpująca odpowiedź na moje pytanie. Absolutnie wyczerpująca odpowiedź. Jerzy


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane