Oddalenie wniosku dowodowego

Pytanie:

"Prokuratura rejonowa prowadzi śledztwo. Jako pokrzywdzony na podstawie art. 193 kpk wnoszę kolejne wnioski o powołanie biegłego księgowego w celu zbadania dokumentacji księgowej mojego dłużnika. Prokuratura na moje pisma nie reaguje lub pisze, że jak zajdzie potrzeba wówczas biegłego powoła. Czy Prokurator na mój wniosek dowodowy winien napisać postanowienie o odmowie powołania biegłego, na które mam prawo złożyć do Sądu Rejonowego zażalenie?"

Odpowiedź prawnika: Oddalenie wniosku dowodowego

Przepisy dotyczące przeprowadzania dowodów stosuje się do wszystkich organów w postępowaniu karnym, w tym również do prokuratora w postępowaniu przygotowawczym. Zgodnie z art. 167 kodeksu postępowania karnego dowody przeprowadza się na wniosek strony (w tym również pokrzywdzonego, który jest stroną w postępowaniu przygotowawczym) bądź z urzędu. Wniosek dowodowy strony powinien podawać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które maja być udowodnione; możliwe jest również określenie sposobu przeprowadzenia dowodu. Wniosek dowodowy podlega oddaleniu, jeżeli

  • przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne;
  • okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia da rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy;
  • dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności;
  • dowodu nie da się przeprowadzić;
  • wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania.

Oddalenie wniosku dowodowego nie stoi jednak na przeszkodzie późniejszemu dopuszczeniu dowodu, chociażby nie ujawniły się nowe okoliczności. Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia. Zaskarżeniu podlegają te postanowienia, które zamykają drogę do wydania wyroku i co środka zabezpieczającego oraz takie, na które ustawa wyraźnie przewiduje zażalenie. Ponadto art. 302 § 2 kpk stanowi, iż stronom przysługuje zażalenie na czynności inne niż postanowienia i zarządzenia naruszające ich prawa. Z przytoczonych przepisów należy wywnioskować, iż oddalenie wniosku dowodowego jest możliwe w przepisanych przez prawo okolicznościach i następuje w formie postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie. Możliwe jest jednak ponowne złożenie wniosku dowodowego, tak w postępowaniu przed sądem jak i w postępowaniu przygotowawczym, i ostateczne przeprowadzenie dowodu. Nie jest możliwe złożenie zażalenie na podstawie wspomnianego powyżej 302 § 2 kpk ponieważ oddalenie wniosku dowodowego następuje na podstawie postanowienia, a uprawnienie o którym mowa służy na decyzję organu prowadzącego postępowanie, inną niż postanowienie czy zarządzenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika