Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Pokrzywdzony w postępowaniu poprawczym

Pytanie: Została wyznaczona rozprawa przed sądem rodzinnym przeciwko nieletniemu o pobicie syna, który ma 17 lat. Chcę jako rodzic pokrzywdzonego wziąć udział w tym postępowaniu. Czy nieletni pokrzywdzony może brać udział w rozprawie przed sadem dla nieletnich o pobicie go. Czy rodzice pokrzywdzonego mogą uczestniczyć w tej rozprawie osobiście lub też można ustanowić pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego) aby reprezentował syna w tym postępowaniu? Kto powinien udzielić ewentualnego pełnomocnictwa rodzice pokrzywdzonego dziecka czy też sam niepełnoletni może udzielić takiego pełnomocnictwa?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jak rozumiem chodzi tu o postępowanie poprawcze. Niestety, w postępowaniu tym, na podstawie art. 48 pkt 5 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich nie stosuje się przepisów kodeksu postępowania karnego o oskarżycielu posiłkowym. Pokrzywdzony nie jest więc stroną postępowania, nie może podejmować czynności procesowych ani tym bardziej ustanowić pełnomocnika dla ich dokonywania. W założeniu twórców tej ustawy, interesy pokrzywdzonego ma reprezentować prokurator.

Pokrzywdzonemu przysługuje jednak, na podstawie art. 30 § 6 w/w ustawy, uprawnienie do obecności na rozprawie. Zgodnie z art. 51 § 2 kodeksu postępowania karnego, jeżeli pokrzywdzony nie ukończył 18 lat, prawa jego, w tym prawo do obecności, wykonuje przedstawiciel ustawowy (rodzic). Generalnie na rozprawie mogą być tylko osoby pełnoletnie lecz sędzia prawdopodobnie zezwoli na obecność także małoletniemu, skoro jest pokrzywdzonym. Poprzez obecność na rozprawie, można w jakiś sposób brać w niej udział, na przykład sędzia może zapytać pokrzywdzonego o okoliczności sprawy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Pokrzywdzony w postępowaniu poprawczym

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 0
  • 2
  • 6
  • 9
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Andrzej

    ocena usługi:

  • Agnieszka

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Bezbłędnie funkcjonująca i jasno zorganizowana strona internetowa. Honorarium przystępne dla każdego. Solidna i godna najwyższego polecenia Firma. Z serdecznym podziękowaniem za szybko i klarownie udzielone porady oraz wyrazami uznania dla pracy Zespołu Prawników.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Szybka i jasna odpowiedz.Dziękuję i zdecydowanie POLECAM
  • Ewelina

    ocena usługi:

    Szybko i rzeczowo.Polecam!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło pomyślnie, polecam - szybciej i wygodniej niż umawianie się z prawnikiem.
  • barbara

    ocena usługi:

    dziękuję za szybką odpowiedź, jasne wytłumaczenie sprawy i wskazanie dalszych możliwości postępowania.Dziękuję. Polecam Państwa firmę. Barbara
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Mariusz

    ocena usługi:

    Szybko i rzeczowo. Polecam!!!
  • Mariusz

    ocena usługi:

    Szybko i rzeczowo. Polecam!!!
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Rzeczowo ,konkretnie na temat zdecydowanie polecam
  • Eva

    ocena usługi:

    Super polecam
  • Bronisław

    ocena usługi:

    opinia satysfakcjonująca i merytoryczna
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    POLECAM!!! Wszystkim którzy mają problemową sprawę i nie wiedzą jak się do niej zabrać lub po której stronie sporu jest prawo. W moim przypadku, w szybkim terminie i rozsądnej cenie otrzymałam wyczerpującą poradę, w której znalazłam wszystko czego potrzebowałam. Dodatkowo poradzono mi co powinnam zrobić i co mówi o moim przypadku kodeks. Dziękuję zespołowi e-prawnik.pl za nakreślenie jasno mojej sprawy. Polecam wszystkim a same na pewno skorzystam z usług serwisu w przyszłości.
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Miło sprawnie fachowo Dziękuje :)
  • JERZY

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z odpowiedzi Dziekuje
  • Stanisław

    ocena usługi:

    Opinia spełniła moje oczekiwania. Usługa e-prawników godna polecenia. Szybko, tanio, wyczerpująco.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane