Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Uprawnienia funkcjonariusza straży miejskiej

Pytanie: Czy funkcjonariusz straży miejskiej może zatrzymać na targowisku osobę, która niesie w ręku płyty CD (bez znaczenia jest to, co zawiera nośnik - w tym przypadku były to akurat prywatne zdjęcia zgrane na CD). Pytanie jest ogólnikowe, ale co np. może stać się z osobą, która na targowisku miejskim w ręku będzie trzymać zakupione płyty z muzyką? Czy straż miejska ma takie uprawnienia, aby zatrzymywać obywateli i kontrolować na podstawie niesionych w ręku np. pięciu płyt CD?

Fragment odpowiedzi specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:
Zgodnie z art. 12 ustawy o strażach gminnych strażnik miejski ma prawo do legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości. Wylegitymowanie może być uzasadnione (...)

Odpowiedź zablokowana

Dostęp do e-prawnik.pl na 24h! za: 10,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

pełna oferta
już od 60 gr dziennie

posiadasz "Dostęp do treści?"


regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Uprawnienia funkcjonariusza straży miejskiej

 • Andrzej 2010-02-08 19:00:59

  Re: obywatelskie zatrzymanie

  prowadząc własny samochód, w lusterku zauważyłem kierowcę innego pojazdu, który kilkakrotnie wyprzedzał inne pojazdy przekraczając przy tym podwójną ciągłą linię a także stwarzał tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. W związku z tym powiadomiłem o tym fakcie na nr tel. alarmowewgo 112 i przedstawiłem całą sytaucję, nr rej. samochodu oraz jego markę i kierunek jazdy. Policja przyjęła zgłoszenie. Ok. 800m dalej ten samochód wyprzedził mnie oraz jadący przede mną samochód ciężarowy. Czynnośc wyprzedzania nastąpiła w miejscu oznaczonym "czarne miejsca", na podwójnej ciągłej linii oraz na przejściu dla pieszych. W trakcie wyprzedzania zajechał takzż drogę pojazdowi nadjeżdzającemu z przeciwka powodując tym samym bezpośrednie zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego. W chwili kiedy już mogłem wyprzedzic samochód cięzarowy i wyprzedziłem go i pojechałem bezpośrednio za tym samochodem. Ponownie powiadomiłem policję o tej sytacji. Kierowca tego pojazdu zachowywał się jakby był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, kierujący prowadził samochód po całej szerokości szosy. W związku z tym udało mi się wyprzedzic wspomniany samochód i zatrzymac go. Kierowca tego pojazdu próbował uciekac do tyłu, ale wcześniej wspomniany przeze mnie samochód ciężarowy zatarsował mu drogę i w ten sposób powiadomiłem ponownie policję o zatrzymanie samochodu podając miejsce zatrzymania. Po przyjeżdzie policji, kierowca teamtego samochodu przyznał się do przekrocenia ciągłej lini oraz wyprzedzania na przejściu dla pieszych, jednakże nie przyjął mandatu. Natomiast policjant chciał mnie także ukarac manadatem w wysokości 200 zł na podst. artykułu 90 kw, którego także nie przyjałęm. W związku z tym mam pytanie. Czy obserwując zachowanie kierowcy, który na odcinku 4 km, kilkakrotnie stwarza zagrożenie w ruchu drogowym wyprzedzając na podwójnej ciagłej lini oraz na przejściu dla pieszych a także zajeżdżając drogę innemu użytkownikowi drogi nadjeżającemu z przeciwnej strony, o czy mogłoby świadczyc, że kierowca tego pojazdu jest pod wpływem alkoholu lub innych środków, ewentaulanie, że samochód mógłbyc także kradziony, o czym wcześniej powiadomiłem policję i w wyniku, że jazda tego kierowcy była bardzo niebezpieczna, dokonałem wyboru zatrzymania samochodu wraz kierowcą jako "obywatelskie zatrzymanie" ograniczając tym samym ewentualną możliwośc spowodowania poważnego wypadku, jestem winny wykroczenia z art. 90 kw, czy też nie?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  Cena mogłaby być niższa ale opinia prawna to rekompensuje pozdrawiam
 • Jola

  ocena usługi:

  Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, jeżeli zajdzie konieczność na pewno skorzystam ponownie.
 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane