Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Praca w gospodarstwie rolnym rodziców a staż pracy

PYTANIE: Pracownica zatrudniona w szpitalu od ukończenia 16 roku życia dojeżdżając do szkoły pracowała w gospodarstwie rodziców w latach 1988-1995. Z powodu braku dokumentacji pracy, w miejscowym urzędzie gminy dwóch świadków potwierdziło fakt jej pracy w gospodarstwie w tym okresie. W 2000 r. pracownica przejęła w drodze darowizny część gospodarstwa rodziców o pow. 0,49 ha (drugą część o pow. 0,83 ha przejął jej brat). W 2002 r. zakupiła jeszcze 1 ha ziemi. W chwili obecnej pracownica złożyła wniosek o zaliczenie do stażu pracy w swoim zakładzie okresu pracy w gospodarstwie rodziców potwierdzony zeznaniami świadków (7 lat). Czy okres pracy w rolnictwie w tej sytuacji może być zaliczony do stażu pracy, a jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Fragment odpowiedzi specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:
Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. 1990 r. Nr 54 poz. 310) stanowi (art. 1), iż ilekroć przepisy prawa (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu
usługi "Dostęp do treści" od 6,15zł

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

UWAGA! TYLKO TERAZ BEZPŁATNY DOSTĘP DO ZASOBÓW e-prawnik.pl
DLA FIRM sprawdź

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści na 1 godzinę cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 24 godziny cena 11,07zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 1 miesiąc cena 30,75zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EP

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drog± elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Podobne Opinie Prawne

  • Zwolnienie lekarskie w czasie wypowiedzenia

    Pracownik wiedząc, że zostanie zwolniony z pracy (zostało mu to ustnie zakomunikowane przez dyrektora poprzedniego dnia), następnego dnia pojawił się w pracy i otrzymał rozwiązanie umowy o pracę (...)

  • Dyskryminacja w zakresie wynagradzania i jej dowód

    W firmie są wyszczególnione poziomy stanowisk w ramach poszczególnych departamentów (począwszy od asystenta, a na dyrektorze skończywszy). Każde ze stanowisk ma opisany zakres obowiązków. Dwie (...)

  • Urlop przy umowie o zastępstwo

    Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowę o zastępstwo. Umowa o zastępstwo jest na określony czas. Kolejna umowa jest zawierana z tym samym pracodawca na czas określony, nie bezpośrednio po upływie (...)

  • Przedawnienie roszczeń pracownika

    Czy pracownik na delegacji poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy i miejscem zamieszkania pracownika, przebywający na niej kilka dni, może wliczyć czas spędzony po wykonaniu (...)

  • Przygotowanie zawodowe a wymiar urlopu

    Od 1.04.2005 - 30.09.2005 pracownica odbywała przygotowanie zawodowe w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy. Bezrobotna skierowana z Urzędu Pracy. W czasie przygotowania pobierała stypendium (...)

 

Komentarze: Praca w gospodarstwie rolnym rodziców a staż pracy

  • Elżbieta 2010-03-24 09:48:08

    Re: Praca w gospodarstwie rolnym rodziców a staż pracy

    Witam Mam podobny problem.Jestem pracownikiem samorządowym, i przepisy właściwe dla pracowników samorządowych pozwalaja na wliczenie pracy w gopodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.Złożyłam wniosek o zaliczenie mi do pracowniczego stażu pracy - pracy w gopodarstwie rolnym moich rodziców w okresie od 5.01.1985 do 30.09.1988 roku ( w charakterze domownika ) na podstawie art 1 ust.1 pkt.3 ustawy o wliczaniu.....( Dz. U z 1990, Nr 54, poz.310). Przedłozyłam pracodawcy wszystkie stosowne dokumenty zgodnie z w/w ustawa tj. zaświadczenie z właściwej gminy w której w tym czasie mieszkałam, zeznania dwóch świadków, że pracowałam stale w gospodarstwie rolnym moich rodziców oraz zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego, ze moi rodzice prowadzili w tym czasie gospodarstwo rolne o pow. 7 ha. Poźniej w drodze darowizny otrzymałam częśc gopodarstwa (pow.3 ha).Czy na podstawie wymienionych dokumentów pracodawca może zaliczyc mi ten okres do pracowniczego stażu pracy?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 2
  • 4
  • 8
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie. Wyrazy szacunku
  • Stanisław Wojciech Echilczuk

    ocena usługi:

  • ewelina

    ocena usługi:

    Porada udzielona w sposób bardzo przejrzysty i czytelny, powołując się na konkretne przepisy. Pełen profesjonalizm. Bardzo dziękujemy za szybką odpowiedź.
  • Ewa S.

    ocena usługi:

    Opinia Nr 144564 bardzo profesjonalna i rzeczowa, bardzo dziękuję Państwu za pomoc. Polecę Państwa usługi innym i gdy będę miała jeszcze jakiś problem napewno z przyjemnoscią skorzystam. Pozdrawiam Ewa S.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
  • Zosia

    ocena usługi:

    Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
  • anna

    ocena usługi:

    jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912

Porady prawne

  • Udokumentowanie pracy w gospodarstwie

    Jak zatem po 40 latach udowodnić, że osoba, która ukończyła 16 lat i uczęszczała do szkoły oddalonej o 30 km (do której codziennie dojeżdżała) pracowała w gospodarstwie (...)

  • Zaliczenie pracy na gospodarstwie rolnym

    Czy są jakieś uregulowania, które mówią, że dziecko które uczy się, dojeżdża do szkoły i pracuje w gospodarstwie rodziców może okres pracy zaliczyć do okresu, (...)

  • Praca w gospodarstwie rolnym a emerytura

    Pracuję 21 lat w szkole oraz posiadam 6 lat okresów nieskładkowych. Czy do brakujących mi 30 lat mogę doliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców?

  • Praca w gospodarstwie rolnym rodziców a staż pracy

    Pracownica zatrudniona w szpitalu od ukończenia 16 roku życia dojeżdżając do szkoły pracowała w gospodarstwie rodziców w latach 1988-1995. Z powodu braku dokumentacji (...)

  • Praca w gospodarstwie a nagroda jubileuszowa

    Jestem nauczycielką. Posiadam zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Czy do stażu pracy przy naliczaniu nagrody jubileuszowej może być zaliczona praca (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane