Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zasady tworzenia ZFŚS i rezygnacji z niego

Pytanie: Otrzymałem od was odpowiedź w sprawie ZFSS, że wystarczy zapis w regulaminie pracy o odstąpieniu od tworzenia funduszu. Państwowy Inspektor Pracy twierdzi natomiast, że co roku powinienem zbierać od pracowników podpisane przez nich oświadczenia, że odstąpiłem od tworzenia funduszu. W czasie opracowywania regulaminu wynagrodzenia został wprowadzony w nim stosowny zapis w uzgodnieniu z przedstawicielem załogi, a załoga została zapoznana z regulaminem. Czy naprawdę muszę co roku tworzyć sterty papierów, które wydaje mi się niczemu nie służą?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w ust. 1 stanowi, że Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Tworzenie tego funduszu jest dla tych pracodawców obowiązkowe.

Zgodnie natomiast z ust. 3 ustawy pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć Fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Ci właśnie pracodawcy, o których mowa w ust. 3, którzy są nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie nie tworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Natomiast u pracodawców, o których mowa w ust. 3, zatrudniających co najmniej 20 pracowników, objętych układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli u takich pracodawców pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania.

Zatem procedura podawania informacji o nie tworzeniu ZFŚS jest uzależniona od liczby pracowników i obowiązujących regulaminów bądź układu zbiorowego pracy.

Sytuacja 1: Pracodawca zatrudnia 21 pracowników, lecz w przeliczeniu na pełne etaty zatrudnia mniej niż 20. Zatem ma dwie możliwości zawarcia informacji o nie tworzeniu funduszu albo w układzie zbiorowym jeśli obowiązuje albo w regulaminie wynagradzania. Bowiem zgodnie z art. 77[2] kodeksu pracy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania.

Sytuacja 2: Pracodawca zatrudnia 18 pracowników. Jeśli jest objęty układem zbiorowym pracy może w nim wyrazić oświadczenie o nie tworzeniu ZFŚS.

Sytuacja 3: Pracodawca zatrudnia 18 pracowników i nie jest objęty układem zbiorowym pracy. Jako zatrudniający 18 pracowników nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania (nie jest istotne, że go posiada). Taki pracodawca ma obowiązek przekazania informacji o nie tworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Tylko w tym przypadku wyłączenie za pomocą regulaminu możliwości tworzenia ZFŚS jest nieskuteczne.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zasady tworzenia ZFŚS i rezygnacji z niego

  • Malgorzata 2013-01-03 16:20:06

    Re: ZFŚS podstawowe zasady

    Pracuję w jednostce budżetowej w której zatrudnionych jest jeszcze 7 osób. Ostatnio oddzieliliśmy się od większej struktury i w związku z tym zasady " otrzymywania pomocy" zostaly na nowo określone przez kierownika placówki. Dla pracowników placówki są one mniej atrakcyjne, niż w poprzedniej placówce. Kto decyduje o regulaminie ZFŚS i czy musi on być skonsultowany z prawnikiem? Czy kierownik placówki jako pracodawca może tworzyć ZFŚS? Proszę też o podanie podstawowych zasad funkcjonowania ZFŚS. Dziękuję

  • Beata 2012-09-20 21:19:42

    Re: Zasady tworzenia ZFŚS i rezygnacji z niego

    Od września tego roku utworzone zostało gminne przedszkole. Przedszkole to powstało w budynku gdzie jest prowadzona Szkoła Podstawowa. Nowa Pani Dyrektor przedszkola była pracownikiem Szkoły i zatrudnia teraz 5 pracowników. Czy należy utworzyć fundusz dla tej jednostki, czy tworzy się go dopiero na kolejny rok? Jeżeli się go nie tworzy dla nowych nauczycieli to co zrobić z Panią Dyrektor, czy jej też nie będzie się należał tzw. socjal?

  • Janusz Leszczyńsk 2011-06-03 12:25:21

    Re: Zasady tworzenia ZFŚS i rezygnacji z niego

    Jak pracodawca powinien informować pracownika o zfśs czy w zakładzie zatrudnialącym więcej niż 100 osób musi być zorganizowany fundusz. Jak pracodawca powinien informować o rozliczeniu funduszu.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 5
  • 5
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.
  • BW

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona. Opinia była rzetelna i przemyślana
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Witam serdecznie.Dziękuję za profesjonalną opinię.Polecam.Korzystam już drugi raz. z Państwa pomocy.Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję
  • Sławek

    ocena usługi:

    Mimo, iż opinia tylko potwierdziła moje przekonanie o słuszności moich wątpliwości, to dodała mi pewności w dochodzeniu swoich praw. Na pewno jeszcze będę korzystał z pomocy e-prawnika. Polecam
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Korzystam pierwszy raz, ale jestem zadowolona. Sprawnie ,konkretnie, POLECAM!
  • Edward

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalną opinie prawną.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Opinia mi pomogła, choć nie była w pełni wyczerpująca. Otrzymałem upewnienie dla wiedzy która juz wcześniej posiadałem, ale mam nadzieję że to mi wystarczy. Jesteście potrzebni.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Jan

    ocena usługi:

    Dziękujemy na razie za Państwa pomoc, myślę, że bardzo ta opinia nam się przyda ,do dalszego rozwoju sprawy, jeżeli będzie taka konieczność to możliwe , że skorzystamy raz jeszcze z państwa pomocy.
  • Beata

    ocena usługi:

    Wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i polecam.
  • Marian

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z opinii, Rzeczowa , jednoznaczna . W przyszłości prawdopodobnie jeszcze co najmniej raz skorzystam z usług serwisu. Pozdrawiam dziękuję.
  • Jan

    ocena usługi:

    Korzystam drugi raz i potwierdzam konkretnie i profesjonalnie.
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Po raz kolejny wystąpiłam o opinię , uzyskałam konkretną odpowiedź.Polecam.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane