Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Miejsce pobytu dziecka

Pytanie: Sąd orzekając rozwód powierzył obowiązki wychowywania dzieci obojgu rodzicom, natomiast ojca obciążył obowiązkiem alimentacyjnym. Sąd ustalił również, że miejscem pobytu dzieci będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Aktualnie ojciec manipuluje 16 letnim synem, żeby zemścić się na mnie. Namówił syna, aby się przeprowadził do niego i cały czas go buntuje. Syn uważa, że ojciec ma rację (bo taka sytuacja synowi pasuje) odwrócił się ode mnie całkowicie. Pozwoliłam synowi, aby pomieszkał trochę z tatą i zobaczył jak będzie. Jednak nie mogę zgodzić się na dłuższe przebywanie syna u ojca ponieważ on praktycznie jest tam sam. Ojciec nie sypia w domu z synem tylko u przyjaciółki. Na parterze domu jest sklep spożywczo-monopolowy do którego syn ma dostęp podczas nieobecności ojca. Synowi bardzo taka sytuacja odpowiada i nie chce do mnie wrócić. Nie mogę również go odwiedzać u ojca. Od czasu przeprowadzki syna, ojciec nie płaci alimentów (bo właśnie o to mu chodziło - uważa, że ja się utrzymuję z jego alimentów) Pewnego dnia, pod wpływem nerwów,zgłosiłam komornikowi wyegzekwowanie zaległych alimentów.(pieniądze od komornika zamierzam wpłacić na konto syna) Pytanie brzmi: Czy dobrze zrobiłam i czy jest to zgodne z prawem i w jaki sposób mam odzyskać syna z powrotem?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli w wyroku została wymieniona osoba uprawniona do odbioru alimentów zasądzonych na rzecz małoletniego, wypłata świadczeń alimentacyjnych następuje do rąk tej osoby. Zmianę osoby uprawnionej do odbioru alimentów w imieniu małoletniego ustala się na podstawie odpowiedniego orzeczenia sądu opiekuńczego. Zatem, jeżeli w wyroku Pani jest uprawniona do odbioru alimentów, może je Pani odbierać. Jeżeli dłużnik nie płaci, można zwrócić sie do komornika. Ponadto, jeżeli ojciec uważa, że nie powinien płacić alimentów, powinien wystąpić z odpowiednim powództwem do sądu.

Z reguły o miejscu pobytu dziecka decydują rodzice. Ustalenie to należy do istotnych spraw i powinno odbywać sie za zgodą obojga rodziców. Jednakże, jeżeli w wyroku sąd ustalił miejsce pobytu dziecka u Pani, to znaczy, że dziecko to powinno w tym miejscu przebywać. Zgodnie z art. 5988 kpc kurator sądowy jest uprawniony do odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką od każdej osoby, u której ona się znajduje.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Miejsce pobytu dziecka

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 8
  • 2
  • 4
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jadwiga L.

    ocena usługi:

    Po raz drugi korzystałam z usług biura e-prawnik i polecam dalej. Obsługa szybka, bez wychodzenia z domu, rzetelna informacja. Dziękuję.
  • wojciech

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna odpowiedź która pomogła w rozwiązaniu mojego problemu
  • Iwona

    ocena usługi:

    Fachowa i wyczerpująca opinia,czytelna dla laika.Będę polecać znajomym.
  • Beata

    ocena usługi:

    Polecam serdecznie. Szybko,sprawnie,rzeczowo. Pelny profesjonalizm.
  • Irena

    ocena usługi:

    Opinia prawna,kolejna już, spełniła moje oczekiwania.Przedstawiła etapy rozwiązań prawnych,w sposób optymistyczny,z możliwością zadania pytań po wydanej opinii .Uzyskanie porady kompleksowej ,merytorycznej w krótkim czasie od zadania pytania jest również istotne. Dziękuję
  • Tomasz

    ocena usługi:

    Polecam. Szybko, konkretnie i na temat.
  • Marlena

    ocena usługi:

  • Lucyna

    ocena usługi:

    wyczerpująca opinia super polecam!!!
  • Ewa

    ocena usługi:

    Sprawnie, rzetelnie. Opinia bardzo pomocna w podjęciu właściwej decyzji o dalszym ciągu sprawy. Dziękuję i polecam, szczególnie tym osobom, które mają wątpliwości, jak postąpić...
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony.Opinia dotyczy sedna mojego problemu.Dziękuję!
  • Klaudia

    ocena usługi:

    Polecam, korzystałam już kilka razy z pomocy i zawsze na bardzo wysokim poziomie. Wyczerpująca i zrozumiała opinia.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Bardzo dobry serwis prawny. Polecam serdecznie. Udzielono mi pomocy szybko i sprawnie, sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie.
  • Boguslaw

    ocena usługi:

    Biezaca opinia spelnila moje oczekiwania i bez zastrzezen moge polecic Wasze uslugi, zwlaszcza w szybko a drastycznie zmieniajacym sie krajobrazie polskiego prawodawstwa!
  • JERZY

    ocena usługi:

    Usługa wykonana perfekcyjnie,wyczerpująco i prosto.Opinia sporządzona bardzo szybko.Pozostaje Mi polecić innym osobom z problemami.Cena przystępna.POZDRAWIAM. Jerzy
  • Stanisław

    ocena usługi:

    Profesjonalna porada,b.szybko dostarczona,jak na moją sprawę Wszystko ok. Polecam,aha zapomńiałem,to jużdrugi raz korzystam z tego portalu
  • Barbara

    ocena usługi:

    Pełny profesjonalizm wyczerpująca odpowiedz polecam !
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, konkretna i rzetelna. Napisana przystępnym - nawet jak dla polonistki - językiem. Budzi zaufanie do zespołu miłych ludzi. Polecam. Elżbieta

Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane