Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Bezpodstawne wzbogacenie a zrzeczenie się spadku

Pytanie: Zrzekłem się części gospodarstwa rolnego po naszym ojcu na rzecz swojego brata. Czy możemy określić to jako bezpodstawne wzbogacenie się mojego brata? Wyrokiem Sądu brat mój został skazany za znęcanie się nade mną. Czy mogę żądać zwrotu swojej części ziemi?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zrzeczenie się spadku jest umową pomiędzy spadkodawcą a przyszłym spadkobiercą, gdzie spadkobierca niejako wyłącza się od dziedziczenia po spadkodawcy. Zatem zrzeczenie się spadku musiało być zawarte pomiędzy spadkobiercą panem a Pańskim ojcem jako spadkodawcą. Oczywiście polskie prawo spadkowe nie zna instytucji zrzeczenia się spadku na rzecz konkretnej osoby. Faktem oczywistym jest, że jeśli było dwóch spadkobierców i jeden z nich zrzekł się spadku to de facto dokonał tego na rzecz drugiego, lecz gdyby było ich trzech i zrzekł się jeden, wtedy nie może się zrzec w ten sposób, iż postanowi, że zrzeka się na rzecz jednego z dwóch pozostałych.

Jeśli cokolwiek odbywa się na podstawie określonej umowy np. zrzeczenia się należnej części spadku po spadkobiercy - ojcu, wtedy istnieje właśnie taka podstawa prawna do w tym przypadku nabycia spadku. Zatem Pański brat ma prawo do spadku i nie uzyskał go bezpodstawnie. Nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia fakt znęcania się Pańskiego brata nad Panem. Takie zdarzenie mogłoby mieć znaczenie, gdyby dokonał Pan wcześniej darowizny na rzecz Pańskiego brata. Wtedy z uwagi na wystąpienie faktu znęcania - niewdzięczności mogłoby dojść do odwołania darowizny i tak dokonanej na podstawie umowy a nie bezpodstawnie.

Zatem samo znęcanie się nie rodzi żadnych skutków w postaci obowiązku zwrotu spadku, co do którego dziedziczenia jeden ze spadkobierców się zrzekł. Miałoby to znaczenie, gdyby przez zrzeczenie jak je Pan określa była rzeczywiście dokonana darowizna.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Bezpodstawne wzbogacenie a zrzeczenie się spadku

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane