Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Bezpodstawne wzbogacenie a zrzeczenie się spadku

Pytanie: Zrzekłem się części gospodarstwa rolnego po naszym ojcu na rzecz swojego brata. Czy możemy określić to jako bezpodstawne wzbogacenie się mojego brata? Wyrokiem Sądu brat mój został skazany za znęcanie się nade mną. Czy mogę żądać zwrotu swojej części ziemi?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zrzeczenie się spadku jest umową pomiędzy spadkodawcą a przyszłym spadkobiercą, gdzie spadkobierca niejako wyłącza się od dziedziczenia po spadkodawcy. Zatem zrzeczenie się spadku musiało być zawarte pomiędzy spadkobiercą panem a Pańskim ojcem jako spadkodawcą. Oczywiście polskie prawo spadkowe nie zna instytucji zrzeczenia się spadku na rzecz konkretnej osoby. Faktem oczywistym jest, że jeśli było dwóch spadkobierców i jeden z nich zrzekł się spadku to de facto dokonał tego na rzecz drugiego, lecz gdyby było ich trzech i zrzekł się jeden, wtedy nie może się zrzec w ten sposób, iż postanowi, że zrzeka się na rzecz jednego z dwóch pozostałych.

Jeśli cokolwiek odbywa się na podstawie określonej umowy np. zrzeczenia się należnej części spadku po spadkobiercy - ojcu, wtedy istnieje właśnie taka podstawa prawna do w tym przypadku nabycia spadku. Zatem Pański brat ma prawo do spadku i nie uzyskał go bezpodstawnie. Nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia fakt znęcania się Pańskiego brata nad Panem. Takie zdarzenie mogłoby mieć znaczenie, gdyby dokonał Pan wcześniej darowizny na rzecz Pańskiego brata. Wtedy z uwagi na wystąpienie faktu znęcania - niewdzięczności mogłoby dojść do odwołania darowizny i tak dokonanej na podstawie umowy a nie bezpodstawnie.

Zatem samo znęcanie się nie rodzi żadnych skutków w postaci obowiązku zwrotu spadku, co do którego dziedziczenia jeden ze spadkobierców się zrzekł. Miałoby to znaczenie, gdyby przez zrzeczenie jak je Pan określa była rzeczywiście dokonana darowizna.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Bezpodstawne wzbogacenie a zrzeczenie się spadku

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane