Projekt ustawy o doświadczeniach na zwierzętach

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.

Celem projektu ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej.

Projekt ustawy okresla zasady wykorzystywania zwierząt w celach doświadczalnych. Nakłada obowiązek uzyskiwania wyczerpujących informacji z wszelkich dostępnych źródeł, zarówno krajowych jak i międzynarodowych, w celu uniknięcia powtarzania określonego doświadczenia.

Przepisy proponowanej ustawy określają dokładnie jakie zwierzęta mogą być poddane doświadczeniom oraz warunki, w jakich zwierzęta te powinny być przetrzymywane.

Porady prawne

Zgodnie z proponowaną ustawą w celu prowadzenia hodowli zwierząt doświadczalnych konieczne będzie uzyskanie stosownego zezwolenia. Takie jednostki doświadczalne zobowiązane będą do prowadzenia specjalnej ewidencji zwierząt posiadanych w celu przeprowadzania doświadczeń.

Doświadczenie na zwierzętach będzie mogło być przeprowadzone tylko po uzyskaniu akceptacji projektu doświadczenia. Projekt ten musi uzasadniać w wystarczającym stopniu konieczność użycia zwierzęcia w danym doświadczeniu. Nadzór nad doświadczeniami na zwierzetach powierzono nowo utworzonej strukturze - Krajowej i lokalnym komisjom etycznym do spraw doświadczeń na zwierzętach. Natomiast nad tymi komisjami nadzór sprawować będzie minister edukacji narodowej i sportu. Dodatkowo, nadzór nad prawidłowym wykonywaniem i przestrzeganiem ustawy sprawować będzie Inspekcja Weterynaryjna.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika