Granica z Rosją bez paszportu. Gdzie i na jakich zasadach?

Od dziś, mieszkańcy niektórych powiatów województw warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego, mogą bez przeszkód przekraczać granicę z Obwodem Kaliningradzkim. Wszystko w ramach umowy o małym ruchu granicznym.

O dokument zezwalający swobodnie przekraczać granicę mogą starać się osoby, zameldowane dłużej niż trzy lata w takich miastach województwa warmińsko-mazurskiego, jak Elbląg czy Olsztyn. O pozwolenie ubiegać się mogą również mieszkańcy powiatów: elbląskiego, braniewskiego, lidzbarskiego, bartoszyckiego, olsztyńskiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, węgorzewskiego, giżyckiego, gołdapskiego oraz oleckiego.

W województwie pomorskim, pozwolenie dotyczy osób zameldowanych w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz powiatach gdańskim, malborskim, puckim czy nowodworskim.

Porady prawne

Po rosyjskiej stronie, otwarcie ruchu dotyczy wszystkich mieszkańców Obwodu. Wydawaniem zezwoleń Polakom zajmie się rosyjska ambasada w Warszawie oraz Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Rosjanie, będą mogli składać wnioski p przyznanie dokumentu w konsulacie RP w Kaliningradzie.

O zezwolenie starać się mogą osoby, zameldowane w określonych powiatach przygranicznych dłużej niż trzy lata. Pozwolenie dotyczy również ich współmałżonków oraz dzieci nawet, jeśli mieszkają przy granicy krócej od wyznaczonego czasu. Dokument zezwala na pobyt za granicą nie dłuższy niż 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

Opłata za wydanie zezwolenia wynosi 20 euro. Są z niej zwolnione jednak dzieci, młodzież poniżej 16. roku życia, inwalidzi oraz osoby, powyżej 65 lat.

Umowę w sprawie małego ruchu granicznego podpisali pod koniec zeszłego roku ministrowie zagraniczni Polski i Rosji. W czerwcu została ona oficjalnie ratyfikowana najpierw przez Bronisława Komorowskiego, a potem Władimira Putina.

Bartłomiej Siama


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej 2014-07-28 09:02:39

    Był problem z doprowadzeniem do otwarcia MRG, teraz jest problem z przepustowością oraz dojazdem do przejścia granicznego.W Gołdapi wąska nitka drogi do granicy państwowej oraz cmentarz przy drodze powodują blokowanie swobodnego przejazdu oraz stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jedna osoba już zginęła. Na gwałt należy zmodernizować drogę przy przepustowości pojazdów, które juz przejeżdżają, a jak dojdzie jeszcze MRG i TIR-y prawdopodobnie od września br. droga zostanie usłana trupami i zablokowana całkowicie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika