Dowód osobisty dla małoletniego

Pytanie:

Jeden z rodziców wyjechał do pracy za granicę. Dziecko (8 lat) ma zaplanowaną wycieczkę zagraniczną. Nie ma paszportu ani dowodu osobistego. Do wyrobienia paszportu wymagane są dwa podpisy (w obecności urzędnika) rodziców na wniosku. Czy wniosek o wydanie tymczasowego dowodu osobistego musi być również złożony i podpisany przez obydwoje rodziców, jak wygląda tryb postępowania w tym przypadku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rzeczywiście, zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o paszportach, w razie ubiegania się o wydanie paszportu przez osobę małoletnią, jest wymagana zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych, chyba że z orzeczenia sądu wynika, że prawo decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców nie przysługuje. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody, zastępuje ją orzeczenie sądu opiekuńczego

Natomiast, w myśl art. 34 ust. 3 ustawy o o ewidencji ludności i dowodach osobistych, osobie poniżej 13-go roku życia wydaje się dowód na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów (a więc potrzebny jest wniosek obojga rodziców). Natomiast inaczej jest jeżeli dziecko ukończyło lat 13. Powinno samo złożyć wniosek, w obecności jednego rodzica. Wniosek ten podpisuje małoletni i jego przedstawiciel ustawowy lub małoletni i jego opiekun prawny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Podpis osobisty w ZUS

    Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) udostępniono nową metodę podpisywania dokumentów – podpis osobisty.  

 • Nowy wzór wniosku o dowód osobisty

  Od stycznia br. obowiązuje nowy wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego. Dzięki wprowadzonym przepisom ofiary kradzieży tożsamości będą mogły otrzymać nowy dokument. 

 • Dowód osobisty - czyli co?

  Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. (...)

 • Jak będą wyglądały nowe dowody osobiste?

  MSWiA skierowało do konsultacji międzyresortowych rozporządzenie dotyczące wzoru graficznego nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych (...)

 • Banki nie zawsze mogą kserować dowód osobisty...

  Art. 112b ustawy Prawo bankowe nie pozwala bankom wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby np. założyć konto bankowe czy zbadać zdolność kredytową (...)

NA SKÓTY