(fot. www.sxc.hu)Ministerstwo Sprawiedliwości nie podejmie działań, które zwiększyłyby ochronę prawną dla kursantów nauki jazdy.
Taką odpowiedź resort wystosował na interpelację Wojciecha Żukowskiego. Poseł poddał w wątpliwość słuszność karania za spowodowanie wypadku drogowego osoby, która dopiero uczy się jeździć.
Poseł nawiązał w interpelacji do wyroku Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim, który skazał nieprawomocnie kursantkę na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.
- Z przekazywanych faktów wynika, że osoba, która prowadziła samochód, nie dostosowała prędkości do warunków atmosferycznych. Nie podlega dyskusji kwestia, że zawsze należy ukarać winnego spowodowania wypadku, ale wątpliwości budzi fakt, że negatywne konsekwencje poniosła osoba, która dopiero uczy się jeździć - pisał Żukowski do Ministerstwa Sprawiedliwości.
|
Od 17 grudnia 2005 r. zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych (...)
Ponad 4.500 osób ginie na drogach rocznieTo stawia nas na jednym z pierwszych miejsc jeśli chodzi o śmiertelność w wypadkach drogowych w Europie. Nieustanne powtarzanie, (...)
i dobrze...jeszcze by tego brakowało, że szary obywatel znów nagina kark za cudze błędy
i dobrze...jeszcze by tego brakowało, że szary obywatel znów nagina kark za cudze błędy
Żyjemy w kraju gdzie nie można skorzystać z lepszych rozwiązań, tylko forsować własne.A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. I tu moim zdaniem jest pies pogrzebany. Już dawno pisałem, że w dobie gdy auto jest narzędziem a nie luksusem nauka prowadzenia powinna zacząć się na poziomie szkoły średniej i trawć równie długo jak szkoła.dopiero po tym adepci mogliby przystąpić do egzaminów państwowych. Pozostali mogliby zdobywać prawo jazdy w dotychczasowy sposób, ale na Boga: malarz pokojowy musi uczyć się dwa lata, a tu gdzie często w grę wchodzi zdrowie i życie innych nauka trwa tylko 20 godzin!!!! To może wystarczało (chociaż też nie zawsze) 30 czy 40 lat temu, ale nie w dzisiejszych warunkach. A czy ktoś może mi powiedzieć kogo na kursie uczyli kultury zachowania na drodze? Dopuki nie przestaniemy patrzeć na kursy prawa jazdy jak na potencjalny worek pieniędzy , dotąd w Polsce jazda po drogach będzie grą o przeżycie.
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.