Mandat od fiskusa można uchylić

W ciągu 7 dni po przyjęciu mandatu od fiskusa można złożyć wniosek o jego uchylenie. Ukarany podatnik musi udać się w tym celu z wnioskiem do sądu rejonowego.

Postępowanie mandatowe grozić może podatnikowi, który nie składa deklaracji podatkowej w terminie, nie płaci należnych podatków, nie potwierdza dokonywanej sprzedaży paragonem lub w ogóle nie ewidencjonuje jej na kasie fiskalnej. Aktualna maksymalna wysokość mandatu to 3360 zł.

Nawet po przyjęciu mandatu od upoważnionego pracownika urzędu skarbowego, inspektora kontroli skarbowej czy upoważnionego funkcjonariusza celnego podatnik może wystąpić o jego uchylenie. Warto podkreślić, że anulowaniu podlega jedynie prawomocny mandat karny. Mandat karny gotówkowy staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny, a kredytowany - z momentem pokwitowania jego odbioru. Sąd, uchylając mandat karny, nakazuje podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, niezwłoczny zwrot uiszczonej kwoty.

Porady prawne

Sąd może uchylić prawomocny mandat karny, jeśli karę grzywny nałożono za czyn, który nie stanowi wykroczenia skarbowego. Uchylenie nastąpi na wniosek ukaranego, który ma na to 7 dni od daty przyjęcia mandatu. Z wnioskiem trzeba się udać do sądu rejonowego, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. Zanim sąd wyda rozstrzygnięcie w sprawie uchylenia mandatu karnego, ma prawo zarządzić przeprowadzenie czynności mających na celu sprawdzenie podstaw do uchylenia takiego mandatu.

Wizyty w sądzie mogą oszczędzić sobie podatnicy, których zarzucany w postępowaniu mandatowym czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia. W takich okolicznościach kwota uiszczona tytułem grzywny służy jako zabezpieczenie. Zatrzymuje się ją do zakończenia postępowania jako zabezpieczenie majątkowe grożących sprawcy kar, środków karnych, innych środków oraz kosztów postępowania.

źródło: Katarzyna Miazek i Katarzyna Więsik,Tax Care


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika