Zmiana kadencji Zarządu

Pytanie:

"Zgodnie z umową spółki z o.o. Zarząd powoływany jest na wspólną kadencję, która trwa 2 lata. Zarząd powołany został w roku 2007. Zgodnie z art. 202 par. 2 k.s.h. z chwilą odbycia Zgromadzenia Wspólników w trybie art. 231 k.s.h. Czy zatem zachodzi potrzeba odwołania starego Zarządu w tym roku, podczas Zgromadzenia Wspólników czy wystarczy przyjąć umownie że kadencja wygasła i powołać nowy zarząd? Czy uchwała dotycząca odwołania i powołania zarządu powinna być osobna dla każdego z członków zarządu (jak np. ma się to w uchwale dotyczącej udzielenia absolutorium), czy można w jednej uchwale wymienić skład zarządu odwoływanego i powoływanego?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana kadencji Zarządu

Jeżeli kadencja zarządu jest dwuletnia i upłynął już jej okres, członek zarządu posiada mandat, czyli upoważnienie do działania za spółkę do momentu odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Po odbyciu tego zgromadzenia jego mandat wygasa. W Państwa przypadku powstaje jednak wątpliwość, czy mandat na pewno wygasł (w pytaniu nie zostało dokładnie wskazane kiedy był powołany zarząd).  O tym jak liczony jest ten termin mówi odpowiedź: Upływ kadencji członków zarządu sp. z o.o.

Po wygaśnięciu mandatu nie jest konieczne odwołanie członka zarządu. Natomiast, jeżeli mandat nie wygasł, należałoby odwołać członków zarządu. Mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu. Ksh nie precyzuje w jaki sposób mają wyglądać uchwały dotyczące powołania nowych członków zarządu, czy też odwołania poprzednich. W praktyce podejmuje się uchwały dotyczące odrębnie każdego z członków zarządu (dany wspólnik może być za powołaniem konkretnej osoby, ale przeciwko powołaniu innej).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika