Urlop bezpłatny a mandat radnego
Pytanie:
"Mam zostać powołany na radnego Rady Miejskiej. Jestem jednak pracownikiem samorządowym w mieście, w którym mam być radnym. W którym momencie mam wystąpić z wnioskiem do Prezydenta Miasta o udzielenie mi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji radnego? Czy będąc już na urlopie bezpłatnym mogę pracować na cały etat w innym zakładzie pracy? Jaką pracę mogę podjąć będąc na urlopie bezpłatnym? "
Odpowiedź prawnika: Urlop bezpłatny a mandat radnego
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Jeżeli więc jest Pan pracownikiem urzędu gminy, w której uzyskał Pan mandat radnego lub sprawuje Pan funkcje kierownicze lub zastępcy kierownika w jednostce organizacyjnej gminy, w której uzyskał Pan mandat radnego, zobowiązany jest Pan swojemu pracodawcy złożyć wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego. Wniosek ten należy złożyć niezwłocznie przed przystąpieniem do wykonywania mandatu w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy. Niezłożenie wniosku w przewidzianym terminie oznacza zrzeczenie się mandatu przez radnego. Zakaz dotyczący radnych odnosi się tylko do urzędu gminy, w której radny uzyskał mandat oraz do stanowisk kierowniczych jednostek organizacyjnych tej gminy. W związku z tym może Pan podjąć pracę u innych pracodawców. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 24e ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, radny nie może podejmować dodatkowych zajęć, które mogłyby podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?