Obowiązkowa cytologia dla kobiet pracujących
Podczas okresowych badań pracowniczych kobiety będą zobowiązane poddać się cytologii i mammografii. Państwo wyda na ten cel około 86,5 mln złotych.
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy – Kodeks pracy został przekazany do uzgodnień zewnętrznych. Termin zgłaszania uwag upływa w dniu 14 maja 2010 roku.
Dokument zakłada objęcie obowiązkowymi badaniami diagnostycznymi w celu wykrycia raka szyjki macicy kobiet w wieku 25-59 lat oraz raka piersi kobiet w wieku 50-69 lat. Obowiązkowa cytologia i mammografia będą przeprowadzane w ramach badań okresowych pracowników.
Ministerstwo Zdrowia chce w ten sposób zwiększyć odsetek wykrywanych stanów przedrakowych i nowotworów we wczesnym okresie rozwoju oraz podnieść poziom świadomości społecznej w kwestii badań profilaktycznych.
Według resortu zmiany są konieczne, ponieważ zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie.
- Polska ma jedne z najwyższych współczynników zachorowalności, a także najwyższy współczynnik śmiertelności na raka szyjki macicy wśród wszystkich państw stowarzyszonych w Unii Europejskiej – przypominają autorzy projektu.
Wskaźnik śmiertelności – stosunek liczby zgonów do liczby zachorowań – wynosi w naszym kraju aż 55 proc. W krajach, gdzie badania cytologiczne są obowiązkowe od wielu lat, wskaźnik ten osiągnął poziom jednocyfrowy.
- Każdego roku notuje się w naszym kraju około 3,5 tys. nowych zachorowań i blisko 2 tys. zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy – informuje resort zdrowia.
Podobna sytuacja dotyczy raka piersi. Tutaj poziom zachorowalności jest czterokrotnie wyższy niż w przypadku raka szyjki macicy. Mniejsza jest natomiast śmiertelność na raka piersi, która utrzymuje się na poziomie 38 proc.
- Badania wykazały, że w grupie kobiet w wieku powyżej 50 roku życia, które miały wykonywane badania mammograficzne, co rok lub co dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25-30 proc. – twierdzi resort.
Proponowany projekt ustawy nie tylko spowoduje zdecydowany wzrost współczynnika wykrywalności stanów przedrakowych i wczesnych postaci klinicznych nowotworów. Według autorów nowelizacji wprowadzenie tych badań sprawi również, że stadia bardziej zaawansowane zostaną wcześniej wykryte i wyleczone.
Zmiana prawa ma przynieść korzyści społeczne oraz ekonomiczne. Leczenie wykrytych wcześnie przypadków jest bowiem znacznie tańsze niż leczenie przypadków zaawansowanych.
Wzrost kosztów będzie widoczny w początkowym etapie wprowadzania tych badań. Wydatki będą zmniejszały się sukcesywnie w kolejnych latach.
Przy założeniu, że na badania zgłosi się 100 proc. pracujących kobiet, państwo wyda na realizację projektu ustawy około 86 465 000 zł.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?