Warunki uzyskania zasiłku przedemerytalnego
Pytanie:
"Jakie trzeba spełnić przesłanki, żeby móc liczyć na zasiłek przedemerytalny?"
Odpowiedź prawnika: Warunki uzyskania zasiłku przedemerytalnego
Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobie, która
-
posiada status osoby bezrobotnej,
-
spełnia warunki do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych,
-
ma staż pracy wymagany do nabycia emerytury (20 lat kobieta i 25 lat mężczyzna)
Ponadto osoba starająca się o zasiłek musi posiadać:
-
okres uprawniający do przyznania zasiłku przedemerytalnego, wynoszący 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
-
okres wymagany do przyznania zasiłku przedemerytalnego, wynoszący 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Zasadą jest, że zarówno zasiłek przedemerytalny, jak i świadczenie przedemerytalne przysługuje od następnego dnia po dniu zarejestrowania się uprawnionej osoby w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna albo od następnego dnia po dniu złożenia wniosku i dokumentów niezbędnych do ustalenia tych uprawnień. Istnieją jednak od tej zasady pewne wyjątki. Jeżeli w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy stosunek pracy (stosunek służbowy) został rozwiązany za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika albo na mocy porozumienia stron, zasiłek przedemerytalny (świadczenie przedemerytalne) przysługuje po upływie 90 dni. To ograniczenie czasowe nie ma jednak zastosowania, jeżeli porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy albo rozwiązanie stosunku nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?